| |
Zagrożenie!
Na upał dłużej poczekamy. Front chłodny z kroplą chłodu załamie temperatury. Opady i burze przejdą przez Polskę

Na upał dłużej poczekamy. Front chłodny z kroplą chłodu załamie temperatury. Opady i burze przejdą przez Polskę

Wcześniejsze nasze prognozy długoterminowe wskazywały na pojawienie się upału w Polsce pod koniec tego tygodnia, ale ostatecznie upał pojawi się o 2 dni później na zachodzie kraju. Za nim wrócą letnie temperatury, to czeka nas kolejne załamanie pogody, jakie w sobotę 16 lipca przyniesie przemieszczający się z północnego zachodu na południowy wschód kraju chłodny front atmosferyczny z towarzyszącą kroplą chłodu. W rejonie frontu pojawią się przelotne opady deszczu i lokalne burze, punktowo z gradem. Spodziewamy się również okresowego nasilenia wiatru, który skutecznie obniży temperaturę odczuwalną. Przeszywający chłód wystąpi szczególnie na północy Polski.

Letnie temperatury na zachodzie i południowym zachodzie Europy. W Polsce znacznie chłodniej. Prognozowana anomalia temperatury, 16 lipca 2022

Chłodny front z kroplą chłodu załamie pogodę w Polsce, 16 lipca 2022, na upał dłużej poczekamy

W sobotę 16.07 nad ranem do północno zachodniej Polski nasunie się głęboka zatoka niżowa z aktywnym frontem chłodnym, któremu będzie towarzyszyć kropla chłodu w swobodnej troposferze. Front w ciągu dnia, będzie się stopniowo przesuwać z północnego zachodu przez północne i centralne po wschodnie i południowo wschodnie dzielnice kraju.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 11:00, 16 lipca 2022

Front chłodny z kroplą chłodu załamie pogodę w Polsce, mapa opadów 16 lipca 2022

W rejonie frontu pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, punktowo z niewielkim gradem. Opadom będą również towarzyszyć silne porywy wiatru, zwłaszcza na północy, zachodzie i północnym zachodzie Polski.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 16:00, 16 lipca 2022

Załamanie pogody dotrze do Polski, chłodny front i kropla chłodu, mapa wiatru 16 lipca 2022

Front w ciągu dnia, będzie się dość szybko przemieszczać. Rozproszone opady najpóźniej dotrą nad południowo wschodnie dzielnice Polski, bo dopiero późnym popołudniem lub pod wieczór.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 14:00, 16 lipca 2022

Załamanie pogody w Polsce, na upał poczekamy, mapa opadów 16 lipca 2022

Najgorzej pogoda zapowiada się, od wschodniego i środkowego wybrzeża przez Warmię, Mazury po Podlasie i Mazowsze. Na tym obszarze zachmurzenie przez znaczną część dnia będzie duże, ponadto często z opadami. Temperatura zupełnie rozczaruje, bo wzrośnie do zaledwie 14-20 st. C. Bezpośrednio w czasie opadów miejscami może być okresowo jeszcze chłodniej. Nieco cieplej, będzie na południu i zachodzie Polski do 21-23 st. C. przed dotarciem frontu z przelotnymi opadami.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 17:00, 16 lipca 2022

Front chłodny i załamanie pogody w Polsce, prognoza opadów 16 lipca 2022

Wieczorem front chłodny z kroplą chłodu i niewielkim wirem niżowym przesunie się przez Podlasie za naszą wschodnią granicę. Pogoda za frontem będzie się poprawiać, najwcześniej na zachodzie Polski. 

Nad północną Polską widoczny niewielki wir niżowy z kroplą chłodu prognozowany w sobotę 16.07 po południu

Kropla chłodu i front chłodny w Polsce, temperatury rozczarują, 16 lipca 2022

Na obiecany upał poczekamy o 2 dni dłużej, aczkolwiek praktycznie się nie pomyliliśmy, bo zapowiadaliśmy w prognozie długoterminowej wkroczenie upału do Polski 17 lipca z zaznaczeniem +/- 2 dni. Ostatecznie upał na zachodzie i południowym zachodzie Polski pojawi się 19 lipca. Więcej o letnich temperaturach będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!