| |
Zagrożenie!
Na północy cyklon sprowadzi śnieżyce. W tych regionach spadnie 10-50 cm śniegu. Powrót zimy sięgnie Polski

Na północy cyklon sprowadzi śnieżyce. W tych regionach spadnie 10-50 cm śniegu. Powrót zimy sięgnie Polski

Do północno zachodniej i północnej Europy wkroczy głęboki cyklon, który w wielu krajach, w tym w Polsce w trakcie drugiej połowy lutego 2023 przyniesie wichury, burze i ulewy, a w chłodniejszym sektorze powietrza również śnieżyce.

Prognoza położenia cyklonu zbliżającego się nad południową Norwegię oraz zasięgu śnieżycy, do godziny 10:00, 17 lutego 2023

Zima wróci, cyklo ściągnie śnieżyce w Europie i Polsce, prognoza opadów 17 lutego 2023

Miejscami spadnie nawet 10-50 cm śniegu. Warunki na drogach będą trudne, tym bardziej, że wystąpią również zawieje i zamiecie śnieżne. Chwilowy powrót zimy ze śniegiem sięgnie także Polski. Sprawdźmy, kiedy jest prognozowany front ze śnieżycą i gdzie spadnie śnieg.

Cyklon (orkan) niesie śnieżyce, ulewy i wichury

Spore zmiany w drugiej połowie tego tygodnia przyniesie cyklon Ulf, który dodatkowo będzie określany orkanem z imieniem Otto, gdyż na znacznym obszarze Europy będzie generował wiatr powyżej 117 km/h. Jego przejściu między Szkocją, Morzem Północnym, południową Skandynawią, Morzem Bałtyckim i dalej w kierunku pogranicza Białorusi i Rosji będzie towarzyszyć cały arsenał gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Głównym zagrożeniem będą wichury, ale uwagę zwracają także strefy frontowe z opadami śniegu i deszczu. W chłodniejszym powietrzu, zwłaszcza na północ i północny wschód od jego centrum spadnie sporo mokrego śniegu.

Prognoza położenia cyklonu Ulf i zasięgu opadów śniegu, do godziny 19:00, 17 lutego 2023

Cyklon sprowadzi śnieżyce do Europy i Polski, spadnie 10-50 cm śniegu, prognoza opadów 17 lutego 2023

Z kolei na południu i południowy wschód od centrum cyklonu na froncie pojawią się opady deszczu oraz niewykluczone burze. Pokrywa śnieżna ponownie wzrośnie między południową Norwegią przez częściowo Szwecję po Rosję. Na tym obszarze miejscami spadnie do 10-50 cm śniegu, a w norweskich górach na południu nawet 60-100 cm.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Polski, do godziny 07:00, 19 lutego 2023

Śnieżyca uderzy na północy, cyklon przyniesie opady śniegu, prognoza opadów w Europie do 19 lutego 2023

Omawiany cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i przesuwając nad Rosję zacznie z północnego zachodu zaciągać chłodniejsze powietrze, które napłynie również do Polski. Kierunek adwekcji chłodnego powietrza doskonale wskazują izobary okalające centrum niżu na mapach opadów i ciśnienia.

Prognoza zasięgu śnieżycy do godziny 01:00, 18 grudnia 2023

Zima ze śniegiem i śnieżycą na północy Europie, śnieg sięgnie Polski, mapa opadów 18 lutego 2023

Poczujemy to już w niedzielę 19 lutego na przeważającym obszarze kraju, gdy temperatura maksymalna w dzień będzie oscylować na poziomie przeważnie 2-5 st. C. To ochłodzenie utrzyma się kilkadziesiąt godzin, ponadto w nocy z 19/20 lutego niewielki przymrozek pojawi się niemal w całym kraju.

Prognoza położenia cyklonu i zasięgu opadów śniegu, do godziny 22:00, 18 lutego 2023

Opady śniegu wrócą do Polski, prognoza śnieżycy, gdzie spadnie śnieg 18 lutego 2023

Ochłodzenie szczególnie we wschodniej Polsce będzie także odczuwalne w poniedziałek 20 lutego, jednak ciepły front od zachodu zacznie spychać chłodne powietrze na zachód. Zanim temperatury znowu wzrosną, to nad południową Skandynawią pojawi się kolejny niż, który frontem sięgnie Polski. Front w ciągu dnia będzie wędrował z zachodu na wschód kraju. Na początku pojawią się dość intensywne opady śniegu, które od zachodu zaczną przechodzić w deszcz. Zanim dotrze strefa opadów deszczu, to wcześniej miejscami w rejonie opadów śniegu, zwłaszcza we wschodnich dzielnicach kraju spadnie kilka cm śniegu i krajobrazy na chwilę znowu się zabielą.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 20 lutego 2023

Śnieżyca z frontem sięgnie Polski, prognoza opadów śniegu 20 lutego 2023

Powrotu prawdziwej zimy z tego jednak nie będzie, bo w kolejnych dniach trzeciej dekady lutego temperatury znowu będą znacznie wyższe, aczkolwiek nocami nadal co pewien okres wystąpią przymrozki.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!