| |
Zagrożenie!
Na Grenlandii cieplej niż w Polsce. Temperatura przekroczyła 15 stopni. Ciepła wiosna przeniosła się na lodową wyspę

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce. Temperatura przekroczyła 15 stopni. Ciepła wiosna przeniosła się na lodową wyspę

Nietypową sytuację pogodową przynosi początek marca 2023 miejscami na północnej półkuli Ziemi. Okazuje się na Grenlandii jest znacznie cieplej niż w Polsce. Zamiast utrzymywania się jeszcze mroźnej lodowej zimy, to temperatura przekroczyła na tej wyspie 15 st. C. Powiew wiosny, jaki może być o tej porze roku bardziej prawdopodobny w części kontynentalnej Europy, w tym w naszym kraju, to nietypowo dotarł nad tę część Arktyki. Sprawdźmy, dlaczego na Grenlandii pojawił się nietypowy podmuch wczesnej wiosny.

Bardzo ciepła pierwsza dekada marca 2023 na Grenlandii. Prognozowana anomalia temperatury, 7 marca 2023

Bardzo ciepły początek marca 2023 na Grenlandii, temperatura przekroczyła 15 st. C. Jest cieplej niż w Polsce

Wyjątkowo wysokie temperatury na tej duńskiej wyspie utrzymują się już od tygodnia. Na powyższej mapie widać, że ponad przeciętne temperatury rozciągają się od Zatoki Meksykańskiej przez wschodnią i południowo wschodnią część USA po właśnie Grenlandię.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km nad rejon Grenlandii 6-7 marca 2023

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, temperatura przekroczyła 15 st. C. na początku marca, prognoza anomalii temperatury 6-7 marca 2023

Z pomiarów Duńskiego Instytutu Meteorologicznego (DMI) wynika, że temperatura osiągnęła aż 15,2 st. C. Taką wartość zanotowano w minioną niedzielę 05.03 w Nuuk, czyli w stolicy Grenlandii. W wielu innych miejscach temperatury wzrosły do 10-12 st. C. To również wartości nietypowe dla tej pory roku w tym regionie naszej planety, bo około 10-17 st. C. były ponad normę wieloletnią.

Temperatura zanotowana na Grenlandii, 5 marca 2023. Dane: DMI / Ogimet

Bardzo ciepły marzec 2023 na Grenlandii, cieplej niż w Polsce, pomiary temperatury

W tym czasie w Polsce notowaliśmy maksymalnie zaledwie 0-4 st. C. Różnica temperatury między najcieplejszym miejscem w Polsce, a Grenlandią wyniosła więc ponad 11 st. C.

Prognozowany układ baryczny nad Ameryką Północną, w tym w rejonie Grenlandii, 9 marca 2023

Temperatura na Grenlandii w marcu 2023 o ponad 11 st. C. wyższa niż w Polsce

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego na Grenlandii jest obecnie cieplej niż w Polsce. Odpowiedź przynosi mapa z rozmieszczeniem układów barycznych. Na powyższej mapie widzimy, że na południe od Grenlandii znajdują się trzy wyraźne ośrodki niżowe. Pierwszy na Atlantyku, drugi w pobliżu zachodniego wybrzeża Kanady i USA oraz kolejny w głębi Pacyfiku.

Prognozowana anomalia temperatury w Ameryce Północnej od Grenlandii po Meksyk, 8 marca 2023 

Bardzo ciepły początek marca 2023 na Grenlandii, tam jest ciepła wiosna, prognoza temperatury 8 marca 2023

Niże kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągają cieplejszą masę powietrza daleko na północ. Nad wyspą znajduje się wyż, gdzie dochodzi do zjawiska kopuły cieplnej. Cieplejsze powietrze jest uwięzione pod inwersją wyżową w procesie osiadania i notowane są właśnie wyjątkowo wysokie temperatury. Na wyższe temperatury w Polsce nadal musimy poczekać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!