| |
Zagrożenie!
Na drogach biało w dziesięć minut. Gradobicie zaskoczyło kierowców. Zaspy lodowe przyniosły superkomórki

Na drogach biało w dziesięć minut. Gradobicie zaskoczyło kierowców. Zaspy lodowe przyniosły superkomórki

Przedłużające się gorące lato w Europie nadal sprzyja występowaniu silnych burz niosących nawalne opady deszczu powodujące zalania i powodzie błyskawiczne, jak również gradobicia z wichurami. Doskonałym przykładem ostatniej doby jest Hiszpania, gdzie potężne burze gradowe dosłownie zasypały drogi i zaskoczyły kierowców. Kule lodowe w zaledwie dziesięć minut utworzyły białe zaspy lodowe. Grad niszczył samochody, uprawy i dachy. Trudna sytuacja wystąpiła szczególnie w rejonie prowincji Albacete i Walencja.

Skutki ogromnego gradobicia w Hiszpanii, 17 września 2023. Foto: TT cristi na na

Silne burze gradowe w Hiszpanii wrzesień 2023, biało na drogach w prowincji Albacete i Walencja

Silne gradobicia były związane z superkomórkami burzowymi, w których ogromne siły prądu wstępującego sprzyjały powstaniu ogromnych gradzin między szczególnie Hiszpanią i Francją, gdzie obowiązywał wysoki drugi stopień alertu pogodowego w trzy stopniowej skali.

Silne burze niosące gradobicia zanotowane między Hiszpanią i Francją, 17 września 2023. Dane: burze dzis

Silne gradobicia w Hiszpanii wrzesień 2023, biało na drogach, zaspy lodowe zablokowały samochody

Największy grad minionej doby o średnicy nawet 11 cm spadł we Francji w miejscowości Tournecoupe. W wielu regionach kule lodowe niszczyły uprawy, ale także dziurawiły dachy, rozbijały szyby i niszczyły karoserię samochodów. Straty są liczne i będą wysokie. Mimo, że grad w Hiszpanii był nieco mniejszy od tego w sąsiednim kraju, to natężenie opadów na Półwyspie Iberyjskim w wielu miejscowościach było często większe, zwłaszcza w rejonie Requena, Villatoya, Lliria i Benaguasil.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii w miejscowości Villatoya, w prowincji w prowincji Albacete, 17 września 2023

Niesamowite wrażenia robią skutki ogromnych opadów gradu na hiszpańskich drogach. Miejscami spadło tak dużo lodowych kul, że zrobiło się biało jak w środku zimy. Drogi zostały zasypane i powstałe spore zaspy lodowe. Kierowcy zostali dosłownie zaskoczeni przez żywioł.

Na drogach biało jak w zimie. Skutki gradobicia w Hiszpanii w rejonie miejscowości Villatoya, 17 września 2023

Obszar chwiejnego powietrza w zasięgu chłodnego frontu i lokalnych linii zbieżności wiatru zalega nad zachodnią Europą i stopniowo zbliża się do Polski. Front najbliższej doby przejdzie również przez nasz kraj z zachodu na wschód. Miejscami także wystąpią burze, aczkolwiek ich natężenie powinno być słabsze.

Prognoza zasięgu chwiejnego obszaru nad Europą w którym miejscami będą tworzyć się burze w ciągu najbliższej nocy na 19 września 2023

Silne burze i gradobicia w Europie, biało na drogach jak w zimie wrzesień 2023

Najnowsze prognozy wskazują, że we wrześniu będziemy mieć w Europie jeszcze co najmniej kilka silnych epizodów burzowych ze względu na powracające podmuchy gorącego lata. Pojawią się ponownie warunki do inicjacji głębokiej konwekcji. O wszelkich niecodziennych zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!