| Szukaj |
Zagrożenie!

Na Bałtyku zaroiło się od trąb wodnych. Niebezpieczne zjawiska blisko Polski. Zanotowano ponad 20 trąb

Zapowiadaliśmy dynamiczną pogodę w rejonie Polski, w tym nad Bałtykiem związaną ze spływem chłodnego powietrza. W prognozach wskazywaliśmy na możliwe pojawienie się licznych trąb wodnych nad Morzem Bałtyckim i to się potwierdziło. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach w rejonie polskiego, finlandzkiego, estońskiego i łotewskiego wybrzeża zanotowano ponad 20 trąb wodnych, czyli odpowiedników lądowych tornad. Zjawiska te również mają potencjał do niesienia zniszczeń po wejściu nad ląd, aczkolwiek po odcięciu energii wynikającej m.in. z gradientu temperatury dość szybko zanikają nad lądem.

Trąba wodna na Bałtyku, 10 lipca 2022. Foto: Ewelina Ew Ut

Liczne trąby wodne na Bałtyku, zdjęcia i nagrania z rejonu Polski, 10-11 lipca 2022

Zdjęcie trąby wodnej widocznej z platformy wydobywczej na Bałtyku przesłała do naszej redakcji Ewelina. Zjawisko miało miejsce około godziny 10:00 w minioną niedzielę 10.07. Zdjęcie tej samej trąby wodnej wraz z nagraniem przesłała nam również Agnieszka.

Trąba wodna na Morzu Bałtyckim, 10 lipca 2022. Foto: Agnieszka Rupińska

Trąby wodne na Bałtyku, lipiec 2022, najnowsze zdjęcia i nagrania

Nagranie rozwijającej się i przechodzącej trąby wodnej na Bałtyku niedaleko polskiego wybrzeża zostało nagrane z platformy wydobywczej Petrobaltic.

Trąba wodna na Morzu Bałtyckim, 10 lipca 2022

Wyjątkowo okazale prezentowały się trąby wodne w pobliżu Finlandii, gdyż na niewielkim obszarze zanotowano w tym samym czasie aż 5 trąb wodnych i kilka ich zalążków. Zjawisko wystąpiło w pobliżu Wysp Alandzkich.

Liczne trąby wodne w rejonie finlandzkiego wybrzeża, 11 lipca 2022. Foto: TT Finlandzka Straż Przybrzeżna LSMV

Trąby wodne na Morzu Bałtyckim, liczne trąby w pobliżu Polski, Finlandii, Estonii i Łotwy, 10-11 lipca 2022

Rejon wystąpienia trąb wodnych i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych w Europie zalecamy przesyłać do bazy ESWD. Dzięki tym danym możemy porównywać każdy rok. Na mapie widzimy naniesione trąby wodne, jakie wystąpiły na Morzu Bałtyckim w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Dane są jeszcze niepełne, bo brakuje co najmniej 5-6 trąb wodnych.

Trąby wodne zanotowane na Morzu Bałtyckim, 9-11 lipca 2022. Dane: ESWD

Trąby wodne zanotowane na Morzu Bałtyckim w pobliżu Polski, 10-11 lipca 2022

Trąby wodne na Bałtyku nie są zjawiskiem rzadkim. Występują dość często między lipcem i wrześniem w czasie sporej dynamiki w atmosferze. Takim zjawiskom sprzyja adwekcja chłodnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody morza, dodatkowym czynnikiem jest aktualnie obecność górnego niżu, który napędza rozwój chmur kłębiastych. To wszystko sprawia, że w trakcie napływu chłodnych mas powietrza z północy rośnie pionowy kontrast termiczny, a także wzrastają zasoby wilgoci w pionowym profilu atmosfery. Dzięki temu cieplejsze i wilgotne powietrze nad Bałtykiem unosi się i szybko ochładza. W tym czasie w sprzyjających warunkach powietrze nabiera ruchu wirowego u podstawy chmur cumulonimbus i dochodzi do powstania i zejścia trąby wodnej.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz