| |
Zagrożenie!
Na Bałtyku zaroiło się od trąb wodnych. Niebezpieczne zjawiska blisko Polski. Zanotowano ponad 20 trąb

Na Bałtyku zaroiło się od trąb wodnych. Niebezpieczne zjawiska blisko Polski. Zanotowano ponad 20 trąb

Zapowiadaliśmy dynamiczną pogodę w rejonie Polski, w tym nad Bałtykiem związaną ze spływem chłodnego powietrza. W prognozach wskazywaliśmy na możliwe pojawienie się licznych trąb wodnych nad Morzem Bałtyckim i to się potwierdziło. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach w rejonie polskiego, finlandzkiego, estońskiego i łotewskiego wybrzeża zanotowano ponad 20 trąb wodnych, czyli odpowiedników lądowych tornad. Zjawiska te również mają potencjał do niesienia zniszczeń po wejściu nad ląd, aczkolwiek po odcięciu energii wynikającej m.in. z gradientu temperatury dość szybko zanikają nad lądem.

Trąba wodna na Bałtyku, 10 lipca 2022. Foto: Ewelina Ew Ut

Liczne trąby wodne na Bałtyku, zdjęcia i nagrania z rejonu Polski, 10-11 lipca 2022

Zdjęcie trąby wodnej widocznej z platformy wydobywczej na Bałtyku przesłała do naszej redakcji Ewelina. Zjawisko miało miejsce około godziny 10:00 w minioną niedzielę 10.07. Zdjęcie tej samej trąby wodnej wraz z nagraniem przesłała nam również Agnieszka.

Trąba wodna na Morzu Bałtyckim, 10 lipca 2022. Foto: Agnieszka Rupińska

Trąby wodne na Bałtyku, lipiec 2022, najnowsze zdjęcia i nagrania

Nagranie rozwijającej się i przechodzącej trąby wodnej na Bałtyku niedaleko polskiego wybrzeża zostało nagrane z platformy wydobywczej Petrobaltic.

Trąba wodna na Morzu Bałtyckim, 10 lipca 2022

Wyjątkowo okazale prezentowały się trąby wodne w pobliżu Finlandii, gdyż na niewielkim obszarze zanotowano w tym samym czasie aż 5 trąb wodnych i kilka ich zalążków. Zjawisko wystąpiło w pobliżu Wysp Alandzkich.

Liczne trąby wodne w rejonie finlandzkiego wybrzeża, 11 lipca 2022. Foto: TT Finlandzka Straż Przybrzeżna LSMV

Trąby wodne na Morzu Bałtyckim, liczne trąby w pobliżu Polski, Finlandii, Estonii i Łotwy, 10-11 lipca 2022

Rejon wystąpienia trąb wodnych i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych w Europie zalecamy przesyłać do bazy ESWD. Dzięki tym danym możemy porównywać każdy rok. Na mapie widzimy naniesione trąby wodne, jakie wystąpiły na Morzu Bałtyckim w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Dane są jeszcze niepełne, bo brakuje co najmniej 5-6 trąb wodnych.

Trąby wodne zanotowane na Morzu Bałtyckim, 9-11 lipca 2022. Dane: ESWD

Trąby wodne zanotowane na Morzu Bałtyckim w pobliżu Polski, 10-11 lipca 2022

Trąby wodne na Bałtyku nie są zjawiskiem rzadkim. Występują dość często między lipcem i wrześniem w czasie sporej dynamiki w atmosferze. Takim zjawiskom sprzyja adwekcja chłodnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody morza, dodatkowym czynnikiem jest aktualnie obecność górnego niżu, który napędza rozwój chmur kłębiastych. To wszystko sprawia, że w trakcie napływu chłodnych mas powietrza z północy rośnie pionowy kontrast termiczny, a także wzrastają zasoby wilgoci w pionowym profilu atmosfery. Dzięki temu cieplejsze i wilgotne powietrze nad Bałtykiem unosi się i szybko ochładza. W tym czasie w sprzyjających warunkach powietrze nabiera ruchu wirowego u podstawy chmur cumulonimbus i dochodzi do powstania i zejścia trąby wodnej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!