Zastoiska z chłodniejszym powietrzem na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie
Ostatnie noce sierpnia, zwłaszcza na wschodzie i południowym-wschodzie kraju są niemal bezchmurne. To doskonała okazja, aby sprawdzić, gdzie występują naturalne warunki do powstania zastoisk z chłodniejszym powietrzem. W zimie gdy napłynie powietrze arktyczne lub kontynentalne i wystąpią rozpogodzenia, właśnie w tych miejscach nazywanych mrozowiskami istnieje szansa na największe spadki temperatur.
Krótko mówiąc – po zachodzie Słońca, w czasie rozpogodzeń ziemia zaczyna szybko tracić zgromadzone ciepło w ciągu dnia. Zimne powietrze z uwagi na to, że jest cięższe, spływa w doliny i osiada na ich dnie.
Zastoiska na wschodzie i południowym-wschodzie Polski
Jeden z przykładów pochodzi z nocy z wtorku na środę 29/30.08. Na danych zebranych przez satelity Terra/Aqua obsługiwanych przez NASA, doskonale widać, gdzie przy gruncie temperatura okazała się najniższa. Naturalne warunki do znacznych spadków temperatur obserwujemy zwłaszcza w północnej połowie Podkarpacia, szczególnie na północ od Rzeszowa, a także w pobliżu Tarnobrzega w tzw. Kotlinie Sandomierskiej, gdzie według instrumentu MODIS temperatura przy gruncie spadła do 2.8-3 st. C.
Z kolei na południu województwa podkarpackiego widzimy, że występuje sporo wzniesień sprzyjających zjawisku inwersji, stąd na nich wyższa temperatura.
Na danych z województwa lubelskiego wynika, że najwięcej miejsc z zastoiskami występuje na północy i wschodzie regionu. Na danych satelitarnych doskonale również widać efekt miejskiej wyspy ciepła, szczególnie w przypadku Warszawy.
Mapa w większej rozdzielczości (sprawdź)
Pierwsze przygruntowe zero w Mrozowisku 😃 Neple k Terespola. Na 2m 4.2 st.c
https://www.facebook.com/groups/1690838484518683/ u nas tez juz mrozi :)