| |
Zagrożenie!
Mroźny wyż Dana nad Polską. Temperatura spadła do -20 stopni. Całodobowy mróz obejmuje kolejne regiony

Mroźny wyż Dana nad Polską. Temperatura spadła do -20 stopni. Całodobowy mróz obejmuje kolejne regiony

Po niemal tygodniu dominacji cyrkulacji zachodniej Polska ponownie dostała się pod panowanie pola wyżowego zbudowanego z chłodnego powietrza arktycznego. W wielu regionach nastał całodobowy mróz, a lokalnie w czasie nocnych rozpogodzeń temperatura spadła do aż -20 st. C. Śnieg w niedzielę 05.02 popada już tylko miejscami z zachmurzenia podinwersyjnego. Pojawią się również większe przejaśnienia związane z obecnością wyżu Dana. Sprawdźmy, gdzie mróz był największy i gdzie popada śnieg.

Mroźny wyż Dana w Polsce. Zachmurzenie widoczne na zdjęciu satelitarnym o godzinie 09:15, 5 lutego 2023

Mroźny wyż Dana nad Polską, temperatura spadła do -20 st. C., gdzie jest mróz całodobowy 5-6 lutego 2023

Polska aktualnie dostała się pod wpływ wyżu Dana. Jego centrum znajduje się nad pograniczem Polski i Niemiec. Wyż jest zbudowany z chłodnego powietrza arktycznego i jego adwekcja będzie podtrzymywana w kolejnych dniach.

Wyż Dana wpływa na pogodę w Polsce. Prognozowany układ baryczny o godzinie 13:00, 5 lutego 2023

Wyż Dana z mrozem w Polsce, temperatura spadła do -20 st. C., śnieg popada tylko miejscami, 5-6 lutego 2023

Przy takiej sytuacji barycznej bardzo ważna jest wielkość zachmurzenia z którą bardzo słabo radzą sobie modele numeryczne. W większości prognoz widoczny jest niewielki kilkustopniowy mróz, ale wystarczy, że pojawią się rozpogodzenia i mróz będzie znacznie większy, dlatego przed nastaniem nocy zalecamy sprawdzać najnowsze zdjęcie satelitarne z zachmurzeniem. Przykładem z ostatniej nocy jest Toruń, gdzie nocne rozpogodzenia umożliwiły spadek temperatury przy gruncie aż do -20 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie minionej nocy z 4/5 lutego 2023

Silny mróz w Polsce, wyż Dana przynosi całodobowy mróz, pomiary temperatury 5-6 lutego 2023

Duży mróz -17 st. C. przy gruncie zanotowano również w mieście Koło na stacji IMGW. Podobne sytuacje wystąpią również w kolejnych dniach w różnych regionach kraju. W przypadku nocnych rozpogodzeń mróz nasili się również na standardowej wysokości 2m. Minionej nocy temperatura w klatce meteorologicznej spadła do -11/-10 st. C. w Krakowie, Gdańsku, Chojnicach i Szczecinku.

Całodobowy mróz w Polsce. Prognozowana temperatura maksymalna, 5 lutego 2023

Całodobowy mróz w Polsce, prognoza temperatury 5-6 lutego 2023

Temperatura ujemna utrzymująca się przez całą dobę obejmuje już znaczny obszar kraju. W niedzielę 05.02 mróz na poziomie -4/-1 st. C. zanotujemy od Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze, Ziemie Łódzką, lokalnie Kujawy i wschodnią Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, Lubelszczyznę, Małopolskę, Podkarpacie, Górny Śląsk po południe Dolnego Śląska. Mróz o kilka st. C. większy będzie możliwy miejscami w regionach podgórskich. 

Prognoza zasięgu i sumy opadów w Polsce w ciągu najbliższej doby, do godziny 07:00, 6 lutego 2023

Zanikający śnieg w Polsce i całodobowy mróz, prognoza opadów 5-6 lutego 2023

Stopniowo zanikający śnieg popada jeszcze miejscami na południu i wschodzie, zwłaszcza w regionach podgórskich, a także w głębi Podkarpacia i Małopolski oraz lokalnie na Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza. W nocy z 5/6 lutego słaby śnieg popada również na północy, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża w woj. pomorskim po północne dzielnice warmińsko mazurskiego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!