| |
Zagrożenie!
Mroźna zima uderzy w Europie. Na drogi wyjadą pługi śnieżne. W tych regionach spadnie 40 cm śniegu

Mroźna zima uderzy w Europie. Na drogi wyjadą pługi śnieżne. W tych regionach spadnie 40 cm śniegu

Coraz częściej pytacie o warunki zimowe w Europie, a konkretnie, czy i gdzie spadnie śnieg oraz chwyci mróz w kolejnych dniach października. Nasze prognozy potwierdzają, że zima będzie się umacniać na północy kontynentu. Spodziewane są kolejne śnieżyce i nasilenie mrozu. Na drogi w wielu regionach wyjadą pługi śnieżne, zwłaszcza, że miejscami spadnie ponad 40 cm śniegu. Niewykluczone, że także w Polsce pierwszy śnieg w tym sezonie na nizinach spadnie już w trakcie drugiej połowy miesiąca.

Mroźna i śnieżna zima będzie się umacniać w północnej Europie w kolejnych dniach października 2023. Foto: ilustracyjne

Mrożna i śnieżna zima uderzy w Europie w październiku 2023, będą śnieżyce na drogi wyjadą pługi śnieżne w Norwegii i Szwecji

Mimo, że w Polsce tej jesieni pierwszy śnieg w górach spadł trzy tygodnie później niż zwykle, to na mapie Europy pojawia się już coraz więcej regionów ze śniegiem i umacniającą się zimą. Takie warunki w kolejnych dniach października za sprawą adwekcji chłodnego powietrza z północy i przechodzeniu niżów ze strefami frontowymi niosącymi opady śniegu będą notowane już na Islandii, na znacznym obszarze Norwegii, w północnej Szwecji i Finlandii po miejscami północno zachodnią Rosję.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 15 października 2023

Zima umocni się w Europie październik 2023, przejdą śnieżyce i wyjadą na drogi pługi śnieżne, gdzie spadnie śnieg

Zwykle w trakcie października zima zaczyna się pojawiać w północnej Europie i nie inaczej jest w tym sezonie, aczkolwiek trzeba jednak zaznaczyć, że od razu będziemy mieć do czynienia ze śnieżycami przynoszącymi miejscami ponad 20-35 cm śniegu, a lokalnie nawet powyżej 40-50 cm. To sporo, co oznacza gwałtowne przejście z jesieni do zimy. Na drogi wyjadą pługi śnieżne i na dobre rozpocznie się sezon zimowy w tych regionach Europy, gdzie już miejscami jest zimowo.

Zima zagości w Europie. Prognozowana pokrywa śnieżna do 15 października 2023

Zima z mrozem i śniegiem uderzy w Europie październik 2023 prognoza pokrywy śnieżnej

Do połowy października zimowo będzie nie tylko miejscami w wysokich Alpach, ale na znacznym obszarze Skandynawii. Północna Szwecja i Finlandia będzie przykryta śniegiem, ponadto przeważająca część Norwegii. Najwięcej śniegu będzie zalegać w górach oraz na północy tych krajów. Krótko mówiąc - obecny obszar zimowy w tym regionie ulegnie rozszerzeniu i umocnieniu.

Prognozowany mróz w północnej Europie, 16 października 2023

Mróz i śnieg w Europie, zima na północy październik 2023

Utrzymywaniu pokrywy śnieżnej w Skandynawii będą sprzyjać coraz częstsze ujemne temperatury, zwłaszcza nocami. Obecnie mróz w tej części Europy spada na wysokości 2m poniżej -14/-10 st. C. Większy mróz jest przy gruncie. Minionej doby największy mróz -14,1 st. C. na oficjalnej stacji meteorologicznej zanotowano w Szwecji w miejscowości Latnivaara. Z kolei w Polsce do 14 października czeka nas ponowne ocieplenie, a następnie od niedzieli pojawi się ochłodzenie i zacznie się robić ciekawie.

Prognozowane ochłodzenie w Polsce na początku drugiej połowy października 2023 na przykładzie Białegostoku

Zima ze śniegiem i mrozem w Europie, czy śnieg spadnie w Polsce październik 2023

Wrócą wtedy do Polski nocne przymrozki, a jeśli strefa frontowa pokryje się z adwekcją chłodnego powietrza, to w trakcie drugiej połowy października mogą się miejscami zdarzyć pierwsze opady śniegu na nizinach. Aktualne prawdopodobieństwo takich opadów wynosi już 20-40%. Nie jest więc jeszcze pewne, ale sytuację będziemy bacznie obserwować w kolejnych rozdaniach najnowszych prognoz pogody.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Najpiękniejsze zdjęcie jakie w życiu daliście na pierwszym poście. Miejmy nadzieję, że wszyscy czekamy na prawdziwą zimę taka jaka jest w naszym klimacie a nie łagodna co straty przynosi i przyroda cierpi.

10 październik 2023 - 22:10
Odpowiedz