| |
Zagrożenie!
Mroźna zima sięgnie Polski. Będzie dwucyfrowy mróz. Temperatura po śnieżycach bardzo spadnie

Mroźna zima sięgnie Polski. Będzie dwucyfrowy mróz. Temperatura po śnieżycach bardzo spadnie

Wszystko wskazuje na to, że zima w Polsce pokaże na co ją stać. Po śnieżycach w trakcie drugiej dekady grudnia 2022 napłynie bardzo zimna masa powietrza arktycznego i chwyci dwucyfrowy mróz, zwłaszcza w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Najnowsze prognozy podtrzymują możliwy spadek temperatury miejscami poniżej -20/-10 st. C. Sprawdźmy, kiedy silny mróz da nam się we znaki i spowoduje większe zużycie energii.

Wstępnie prognozowany zasięg arktycznego powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km w Europie, 13 grudnia 2022

Po śnieżycach silny mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., najnowsza prognoza temperatury 13-14 grudnia 2022

W najbliższych dniach musimy bardzo uważnie śledzić trajektorię ośrodków niżowych i stref frontowych podążających w rejon Polski, bo między 9-13 grudnia w wielu regionach mogą przynieść potężne śnieżyce, paraliż na drogach i lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Kolejne prognozy jednoznacznie nam wskażą, kiedy i gdzie śniegu napada najwięcej.

Silny mróz po śnieżycach. Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 14 grudnia 2022. Model ECMWF

Silny mróz po śnieżycach, najnowsza prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Po przejściu śnieżyc, niże współdziałając z układem wyżowym zaciągną znacznie chłodniejszą arktyczną masę powietrza w głąb Europy w tym do Polski. To ochłodzenie również musimy śledzić, bo istnieje ryzyko silniejszego mrozu, co najmniej przez jedną, dwie noce.

Prognozowany trend temperatury dla Polski na przykładzie Łodzi. Uwagę zwracają dni w trakcie drugiej dekady grudnia 2022

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury grudzień 2022

Prognozy poszczególnych modeli pogodowych nadal mają problem z oszacowaniem pokrywy śnieżnej po śnieżycach, jak również temperatur, gdyż mamy jeszcze odległy termin, ponadto ostatecznie zależeć to będzie od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego, a później obszaru nocnych przejaśnień i rozpogodzeń.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022. Model GEM

Będzie silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 15 grudnia 2022

Trend pogodowy jest jednak wyraźny, bo między 9-13 grudnia należy się liczyć z wystąpieniem śnieżycy, a później około 14 grudnia (+/- 1 dzień) z silniejszym mrozem.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022. Model GFS

Kiedy silny mróz w Polsce, najnowsza temperatura 14-15 grudnia 2022

Do omawianego okresu pozostało jeszcze kilka dni, dlatego co jakiś czas będziemy sięgać po najnowsze wyliczenia numeryczne z prognozami śnieżycy i mrozu w Polsce. Pamiętajmy, że przedstawione powyżej prognozy są nadal wstępne i nie należy ich obecnie odczytywać dosłownie dla poszczególnych regionów kraju. Wskazują jedynie możliwy potencjał ochłodzenia. Bliżej podanego terminu prognozy będą bardziej dokładne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!