| |
Zagrożenie!
Mróz wraca do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Ochłodzenie odczujemy w całym kraju, ale wróci wiosenne ciepło

Mróz wraca do Polski. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Ochłodzenie odczujemy w całym kraju, ale wróci wiosenne ciepło

Warunki pogodowe w Polsce, zwłaszcza pod względem temperatur ponownie diametralnie zmieniły się w ciągu ostatniej doby. Po ponownym krótkim podmuchu ciepłej wiosny z temperaturami powyżej 11-16 st. C., przez kraj przeszedł chłodny front atmosferyczny i za nim napłynęła znacznie chłodniejsza masa powietrza. W ciągu dnia odczuwamy ochłodzenie, które pozostanie z nami przez kilkadziesiąt godzin. Ponadto w nocy miejscami wróci mróz i temperatury w zależności od wielkości zachmurzenia spadną poniżej -10/-2 st. C. również przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie. Fala ochłodzenia nie będzie jednak długa.

Mróz wraca do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie o godzinie 07:00, 16 marca 2023

Mróz wraca do Polski, temperatura spadnie poniżej -10 st. C., fale ochłodzenia odczujemy w całym kraju, prognoza anomalii temperatury 16 marca 2023

Już minionej nocy w zachodniej Polsce wróciły ujemne temperatury i to na wysokości 2m. Na obszarze, od Pomorza Zachodniego przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk temperatura spadła do -2/0 st. C., a przy gruncie do -5/0 st. C. Najniższą temperaturę wśród stacji synoptycznych IMGW zanotowano w Jeleniej Górze.

Prognozowany mróz w Polsce, 16 marca 2023 nad ranem

Wiosenne ochłodzenie i powrót mrozu w Polsce, prognoza temperatury 16 marca 2023

Kolejna noc z 15/16 marca ujemną temperaturę przyniesie już na przeważającym obszarze kraju. Temperatura w zależności od wielkości zachmurzenia w wielu regionach spadnie do około -6/0 st. C. Lokalnie przy gruncie spadek temperatury może być większy. Największy mróz jest prognozowany na południu w rejonach podgórskich między Tatrami i Sudetami.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 17 marca 2023 nad ranem

Mróz i ochłodzenie wiosenne w Polsce, prognoza temperatury 17 marca 2023

Z kilku stopniowym mrozem zapowiada się również noc z 16/17 marca 2023. Wyjątkiem będą dzielnice zachodnie i północno zachodnie, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, gdzie miejscami mróz już się nie pojawi. Ponownie największe spadki temperatur są prognozowane na południu w rejonach podgórskich, zwłaszcza między Małopolską i Podkarpaciem. Miejscami temperatura przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie może spaść poniżej -10 st. C.

Słabnąca fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna, 18 marca 2023 nad ranem

Fala ochłodzenia i mróz w Polsce, ciepła wiosna jeszcze wróci, prognoza temperatury 18 marca 2023

Ochłodzenie nie będzie długotrwałe i w sobotę 18 marca nad ranem ograniczy się już tylko miejscami do południowo wschodnich regionów kraju, gdzie wystąpią jeszcze niewielkie przymrozki. Na zachodzie i w innych regionach ponownie zaczniemy już odczuwać nadciągające ocieplenie. Bardzo przyjemnie pod względem temperatur niemal w całym kraju zapowiada się niedziela 19.03, bo ponownie na termometrach zanotujemy w wielu regionach kilkanaście st. C., aczkolwiek w trakcie dnia miejscami przelotnie popada, a nawet zagrzmi, głównie w zachodniej połowie kraju. Na zachodzie i południowym zachodzie Polski, to ocieplenie dotrze kilkadziesiąt godzin wcześniej.

Po krótkiej fali ochłodzenia wróci ciepła wiosna do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 19 marca 2023

Mróz wraca do Polski, ale będzie krótka fala ochłodzenia. Ciepła wiosna wróci szybko, prognoza temperatury 19 marca 2023

Trend pogodowy będzie więc zgodny z naszą ostatnią prognozą długoterminową, w której wskazywaliśmy sporo dni z wiosenną temperaturą, ale również z krótkim ochłodzeniem we wskazanym terminie. Prognozy potwierdzają aktualne przykładowe wiązki z prawdopodobieństwem temperatur dla centralnej Polski.

Prognoza prawdopodobnej temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 31 marca 2023

Po krótkiej fali mrozu wróci wiosenne ocieplenie, prognoza temperatury w Polsce do 31 marca 2023

Na powyższych wykresach doskonale widać, że ochłodzenie po przejściu chłodnego frontu będzie bardzo krótkie, bo już od 17-19 marca temperatury ponownie zaczną rosnąć w całym kraju. To ocieplenie na ogół będzie trwalsze o czym świadczą wiązki zakreślone w drugim terminie, zwłaszcza między około 19-27 marca, przy czym co jakiś czas miejscami przelotnie popada i wystąpią także lokalne burze. Trend pogodowy wydaje się jednak dość pewny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!