| |
Zagrożenie!
Mróz w połowie lutego będzie potężny. Temperatura na wschodzie spadnie do -40 stopni. Ciśnienie przekroczy 1050 hPa

Mróz w połowie lutego będzie potężny. Temperatura na wschodzie spadnie do -40 stopni. Ciśnienie przekroczy 1050 hPa

Do wschodniej i północnej Polski na chwilę wróciła zimowa pogoda. W wielu regionach spadł śnieg i utworzyła się pokrywa śnieżna, ale niebawem temperatury wzrosną i spadnie deszcz. Zima tak szybko jak się pojawiła, tak samo nagle ustąpi i nic nie wskazuje aby miała wrócić, co najmniej do połowy lutego, a może dłużej. Zupełnie inaczej będzie w północnej i wschodniej Europie. Spodziewamy się tam potężnego mrozu do -40 st. C. oraz rozwinięcia silnego antycyklonu z ciśnieniem w centrum ponad 1050 hPa.

Prognozowany zasięg potężnego mrozu między północną i wschodnią Europą, 12 lutego 2024

Potężny mróz w połowie lutego 2024 sięgnie wschodniej Europy

Utrzymujący się wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej, od trzeciej dekady stycznia chroni Polskę przed powrotem silnego mrozu i zimy z trwalszą pokrywą śnieżną. Prawdziwa zima została zepchnięta na północ i wschód Europy, gdzie nadal trzyma siarczysty mróz, ponadto zalega sporo śniegu, a w prognozach są kolejne śnieżyce.

Ogromny mróz notowany w Europie, 9 lutego 2024. Dane: ogimet

Gdzie jest zima w Europie, kiedy wróci siarczysty mróz luty 2024

Obecnie największy mróz w Europie utrzymuje się między północną Skandynawią i europejską częścią Rosji, zwłaszcza na wschodzie tego kraju. Wśród najzimniejszych regionów na kontynencie jest Finlandia, gdzie ostatniej doby temperatura na stacji meteorologicznej Salla Naruska spadła do -37,3 st. C. Wiele jednak wskazuje, że mróz w kolejnych dniach lutego będzie jeszcze większy na wschodzie i północnym wschodzie Europy.

Prognozowany potężny antycyklon z mroźnym powietrzem w Europie, 15 lutego 2024

Luty 2024 przyniesie potężny mróz w Europie, temperatura spadnie do -40 st. C., gdzie jest zima

Najnowsze prognozy numeryczne w trakcie drugiej dekady lutego wyliczają powstanie silnego antycyklonu. Maksymalne ciśnienie w centrum wyżu, w zależności od użytego modelu pogodowego waha się obecnie w przedziale 1051-1058 hPa. Będzie to więc układ silny, pod którym zostanie uwięziona zimna masa powietrza arktycznego. Miejscami temperatury spadną co najmniej do -40/-35 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach szczególnie przy gruncie mróz będzie jeszcze większy.

Prognozowany zasięg siarczystego mrozu na wschodzie Europy, 15 lutego 2024

Antycyklon przyniesie potężny mróz w połowie lutego 2024 na wschodzie Europy

Z prognoz wynika, że największy mróz w Europie w połowie lutego będzie na wschód i północny wschód od Moskwy. Z kolei w Polsce utrzymująca się cyrkulacja strefowa nie pozwoli w tym okresie na powrót trwalszego ochłodzenia z nawrotem śnieżnej zimy. Ta będzie nadal utrzymywać się szczególnie między Skandynawią i Rosją.

Prognozowany zasięg zimy z pokrywą śnieżną w Europie, 15 lutego 2024

Gdzie jest zima, prognoza pokrywy śnieżnej w Europie luty 2024

Nasuwa się pytanie, czy zima jeszcze wróci do Polski? Mimo, że obecnie czeka nas zapowiadane ocieplenie, to pamiętajmy, że w połowie lutego dojdzie do gwałtownego ocieplenia stratosferycznego, które wpłynie na wir polarny. Dojdzie do jego rozchwiania z szansą na rozbicie. Wówczas w terminie od 1, do 5 tygodni po tym zdarzeniu dochodzi miejscami do silniejszego ataku zimy na półkuli północnej Ziemi. Dzieje się tak w 75 procentach przypadków. Niewykluczone więc, że jeszcze zimę poczujemy w Polsce przed nastaniem prawdziwej wiosny.

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury i ciśnienia Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!