
Mróz w lutym będzie potężny. Temperatura runie do -41 stopni. Nadciąga antycyklon z ogromnym ciśnieniem
Siarczysty mróz i śnieg w Polsce jest nadal w zupełnym odwrocie i nic nie wskazuje, aby zima miała szybko powrócić w najbliższych dniach. Sytuacja jest jednak zupełnie inna w północnej i wschodniej Europie, gdyż w tym tygodniu rozleje się z północny bardzo zimna masa powietrza. Potężny antycyklon z bardzo wysokim ciśnieniem zamknie przy rozpogodzeniach mróz z temperaturami spadającymi do około -41 st. C. Jeśli się zastanawiacie czym jest i jak wygląda legendarna Bestia Ze Wschodu, to będziemy mieć przykład.
Potężny antycyklon przyniesie siarczysty mróz we wschodniej Europie. Prognoza położenia, 14 lutego 2024
Na aktualnej mapie synoptycznej Europy z naniesionym układem barycznym możemy już dostrzec obszar antycyklonu, który w kolejnych dniach będzie schodził znad północno wschodniej Skandynawii nad wschodnią Europę przez Rosję. Następnie przesunie się nad Kazachstan i ostatecznie wycofa nad Mongolię. W tym okresie przyniesie rozpogodzenia, ale wcześniej współdziałając z cyklonem znad Rosji, zaciągnie nad wschodnią Europę bardzo zimne masy powietrza.
Prognozowane położenie antycyklonu i cyklonu oraz zasięgu ogromnego mrozu we wschodniej Europie, 15 lutego 2024
Biorąc pod uwagę fakt spadku temperatur w ostatnich dniach na północy Skandynawii do -41 st. C., to potencjał do minimalnej temperatury na wschodzie Europy będzie właśnie podobny. Mróz lokalnie przy gruncie może być jeszcze większy. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują największy mróz -41/-30 st. C. między 15-16 lutego, na obszarze na wschód oraz północ i południe od rejonu miasta Kazań, gdzie znajdzie się centrum antycyklonu z ciśnieniem co najmniej 1054-1057 hPa.
Prognozowane położenie potężnego antycyklonu z ogromnym mrozem, 16 lutego 2024
Można powiedzieć, że Bestia Ze Wschodu kolejny raz w tym sezonie sięgnie Europy. O tym zjawisku mówimy, gdy obszar wysokiego ciśnienia z bardzo zimnym powietrzem sięga z północy i wschodu w głąb Starego Kontynentu. W tym przypadku adwekcja łagodnych mas powietrza do zachodniej i środkowej Europy podsyłanych przez cyklony atlantyckie ponownie ochroni nas w Polsce przed nastaniem fali siarczystego mrozu. Sytuacja będzie jednak nie do pozazdroszczenia na wschodzie kontynentu. Mróz osiągający -41/-35 st. C. na obszarze Europy zawsze wywołuje spore problemy, od uruchomienia silników w samochodach po dosyłanie ciepła i wody do mieszkań.
Prognozowany zasięg siarczystego mrozu, 16 lutego 2024
Gdyby nie wpływ Atlantyku, to antycyklon ze wschodniej Europy z potężnym mrozem miałby otwartą drogę do rozszerzenia zasięgu także w kierunku Polski. Będzie jednak inaczej. W czasie gdy we wschodniej Europie utrzyma się całodobowy mróz, to w naszym kraju w najbliższy piątek będzie ekstremalnie ciepło. Temperatura szczególnie w zachodniej i południowej połowie kraju wzrośnie co najmniej do 10-16 st. C.
Prognoza zasięgu śnieżnej zimy w Europie, 20 lutego 2024
Do końca drugiej dekady lutego prawdziwej zimy nadal nie będzie w zachodniej, południowej i środkowej Europie. Z kolei we wschodniej i północnej Europie sytuacja pogoda będzie diametralnie inna, bo właśnie na tym obszarze utrzyma się prawdziwa mroźna i śnieżna zima. Pokrywa śnieżna będzie nadal zalegać, od Skandynawii przez niemal całą europejską Rosję po lokalnie kraje ościenne. Śnieg w innych regionach Europy będzie jedynie miejscami w rejonach podgórskich i górskich, w tym w Alpach, Pirenejach i Karpatach.
Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatur i ciśnienia Ventusky