| |
Zagrożenie!
Mróz ustąpi nadchodzi ocieplenie. Śnieg szybko zaniknie w Polsce. Temperatura sięgnie 10 stopni

Mróz ustąpi nadchodzi ocieplenie. Śnieg szybko zaniknie w Polsce. Temperatura sięgnie 10 stopni

Coraz częściej pytacie, do kiedy będzie śnieg w Polsce, czy ocieplenie z odwilżą okaże się trwałe i jakich temperatur należy oczekiwać. Potwierdzamy, nic już nie zatrzyma wtargnięcia do naszego kraju łagodnej masy powietrza polarnomorskiego, które wyprze powietrze arktyczne na wschód Europy. Przy wymianie mas czeka nas szereg zjawisk atmosferycznych, od śnieżyc, marznących opadów, po ulewy i silniejszy wiatr z roztopami. Pokrywa śnieżna zacznie szybko zanikać, a zima będzie się cofać na wschód.

Ocieplenie wtargnie do Polski. Prognozowana temperatura, 11 grudnia 2023

Ocieplenie zakończy całodobowy mróz w Polsce, do kiedy śnieg, prognoza temperatury 11 grudnia 2023

Na mapie synoptycznej Europy na północnym Atlantyku zaczyna się pojawiać coraz więcej cyklonów, które w kolejnych dniach przesuwając się na wschód w głąb kontynentu przełamią dominację antycyklonu ze wschodu i przyniosą ocieplenie. Napłynie świeże powietrze z zachodu i podniesie temperatury oraz poprawi jakość powietrza. Przełom w pogodzie nastąpi między 10-11 grudnia, gdy z zachodu na wschód przejdzie strefa frontowa z opadami, aczkolwiek musimy się spodziewać początkowo jeszcze miejscami śnieżycy, jak również opadów marznących przechodzących w deszcz.

Prognozowana temperatura w Polsce w nocy na 12 grudnia 2023

Ocieplenie wkroczy do Polski, śnieg szybko stopnieje, prognoza temperatury 12 grudnia 2023

Od 11 grudnia oraz w kolejnych dniach na przeważającym obszarze kraju będą dominować dodatnie temperatury i to miejscami nie tylko w dzień, ale również w nocy. Ponadto coraz częściej będzie padał deszcz, który z nasileniem wiatru będzie sprzyjał coraz szybszemu topnieniu i zanikaniu pokrywy śnieżnej. Białe krajobrazy od zachodu kraju będą się zmieniać w jesienną szarugę.

Prognoza temperatury w Polsce, 13 grudnia 2023

 Do kiedy śnieg w Polsce, wkroczy odwilż, prognoza temperatury 13 grudnia 2023

Ocieplenie w zależności od terminu, pory dnia i regionu przyniesie temperatury maksymalne w Polsce na poziomie do około 2-10 st. C. Z ujemnych wartości anomalii termicznych przejdziemy na dawno niewidziane wartości dodatnie. Na mapy temperatur wrócą czerwone kolory.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 12 grudnia 2023

Mróz ustąpi nadchodzi ocieplenie, prognoza anomalii temperatury 12 grudnia 2023

Nasuwają się dwa kluczowe pytania. Do kiedy śnieg utrzyma się w Polsce, oraz jak długo potrwa odwilż. Proces topnienia śniegu od zachodu kraju wraz z pojawieniem się opadów deszczu będzie dość szybko postępował. Nieco dłużej śnieg może się utrzymać we wschodnich i południowych regionach, gdzie śniegu obecnie jest najwięcej, ponadto początkowa faza ocieplenia będzie w tych regionach najsłabsza.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 16 grudnia 2023

Do kiedy śnieg utrzyma się w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej 16 grudnia 2023

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że na początku drugiej połowy grudnia śnieg może jeszcze zalegać miejscami, ale głównie już tylko na wschodzie, północnym wschodzie oraz na południu w rejonach podgórskich i górskich. Na pozostałym obszarze Polski będą przeważać krajobrazy typowo jesienne bez śniegu. Obecnie możemy stwierdzić, że utrzymanie ocieplenia wydaje się dość pewne co najmniej do 16-17 grudnia (+/- 2 dni). Okres późniejszy nie jest jeszcze definitywnie rozstrzygnięty w prognozach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!