| |
Zagrożenie!
Mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Wiemy, kiedy będzie najzimniej

Okres umiarkowanych i wysokich temperatur w Polsce jest już policzony. W tym tygodniu do Polski napłynie bardzo chłodne powietrze arktyczne i kontynentalne z północnego wschodu. Czeka nas pierwsze w tym sezonie znaczące ochłodzenie, w tym mróz miejscami całodobowy będą również regiony, gdzie spadnie pierwszy śnieg. Najnowsze prognozy temperatur minimalnych nadal się wahają, gdyż są zależne od dokładnej trajektorii głównego strumienia z zimnym powietrzem, jak również wielkości zachmurzenia. Nie zmienia to faktu, że temperatura miejscami spadnie nawet poniżej -10 st. C. Sprawdźmy, kiedy w Polsce pojawi się mróz i do kiedy się utrzyma.

Jęzor chłodu wedrze się do wschodniej i środkowej Europy. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 19 listopada 2022

Mróz uderzy w Polskę, temperatura spadnie poniżej -10 stopni, kiedy w listopadzie 2022 będzie najzimniej

Aktualnie Polska znajduje się w zasięgu pola wyżowego łączącego dwa ośrodki wysokiego ciśnienia. Pierwszy znajduje się nad Rumunią, a drugi nad Estonią. Wyż ten w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przez Białoruś przesunie się nad Ukrainę i południowo zachodnią Rosję. Później 16-17 listopada nad wschodnią Europę pojawi się niż z opadami deszczu i śniegu. Ten wir niżowy zacznie zaciągać coraz chłodniejsze powietrze z północy, a później za niżem rozpocznie się wpływ wyżu skandynawsko-rosyjskiego i to właśnie on skieruje do Polski główne ochłodzenie.

Prognozowana temperatury z adwekcją chłodnego powietrza do Polski na wysokości 1,5 km na przykładzie Białegostoku, do 24 listopada 2022

Mróz pojawi się w Polsce, kiedy będzie najzimniej, prognoza temperatury druga połowa listopada 2022

Adwekcja chłodnego powietrza do Polski rozpocznie się między 16/17 listopada. Coraz niższe temperatury zaczną się rozprzestrzeniać w głąb kraju z północnego wschodu. Czwartkowy 17.11 poranek już w wielu regionach kraju przyniesie ujemne temperatury na poziomie około -5/-1 st. C., zwłaszcza w centrum, na wschodzie, północnym wschodzie i południowym wschodzie kraju. Przy gruncie mróz może być lokalnie większy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022 o poranku, model GFS

Temperatura w Polsce spadnie poniżej -10 st. C., prognoza mrozu, 19 listopada 2022

Niskie temperatury czekają nas szczególnie między około 18-22 listopada. Wszystkie prognozy są zgodne, że w tym okresie do Polski będzie napływać chłodne powietrze, a później zaczynają się rozbieżności. Uśredniając średnią z wielu prognoz, to możemy oczekiwać, że temperatury lokalnie spadną w czasie ochłodzenia nawet poniżej -10 st. C. Kluczowe znaczenie będzie mieć wielkość zachmurzenia, dlatego warto przed nastaniem nocy sprawdzać, gdzie zapowiadają się przejaśnienia i rozpogodzenia.

Prognoza mrozu w Polsce, 19 listopada 2022 nad ranem, model GFS

Mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 19 listopada 2022

Mimo, że od omawianego terminu dzieli nas już tylko kilka dni, to różnica w prognozach temperatury minimalnej dla poszczególnych regionów i przykładowego terminu jest znacząca. Najbardziej mroźne prognozy przedstawia kanadyjski model GEM. Jego prognozy są wyjątkowo skrajne i mogłyby się sprawdzić tylko w przypadku bezchmurnego nieba. Warto więc śledzić prognozy temperatury i zachmurzenia w Polsce między 17-22 listopada. Prognozy ochłodzenia do tego terminu są pewne, ale ostateczne minimalne wartości temperatur w poszczególnych regionach będą się jeszcze zmieniać, bo będą regiony zarówno pogodniejsze, jak również z większym zachmurzeniem i możliwym śniegiem.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 19 listopada 2022, nad ranem. Model GEM

Silny mróz w Polsce, gdzie i kiedy będzie najzimniej, 18-19 listopada 2022

Po 22-23 listopada aktualnie prognozy są rozbieżne. Model ECMWF wskazuje na wzrost temperatury, model GFS na wahanie się temperatur przez 0, a GEM na kontynuacje często mroźnej pogody. Będziemy to weryfikować w najnowszych prognozach.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!