| |
Zagrożenie!
Mróz nasili się w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -10 st. C. Wcześniej przejdą śnieżyce

Mróz nasili się w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -10 st. C. Wcześniej przejdą śnieżyce

Początek drugiej połowy listopada miał przynieść ochłodzenie w Polsce i faktycznie tak jest. Temperatura minionej nocy spadła nawet do -6 st. C., a na tym nie koniec. Mróz nasili się w weekend i miejscami zanotujemy nawet poniżej -10 st. C. po przejściu opadów śniegu. Będzie to efekt zaciągnięcia zimnego powietrza arktycznego z północy. Okresy chłodniejsze na zmianę z cieplejszymi będą się przeplatać w dalszej części listopada. Sprawdźmy, kiedy ponownie i gdzie będzie szczególnie zimno.

Mróz nasili się w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km w nocy na 18 listopada 2023

Mróz nasili się w Polsce, temperatura spadnie poniżej -10 st. C. w listopadzie 2023

Przechodzące w ostatnich dniach przez Polskę ośrodki niżowe ze strefami frontowymi zaciągają z północy w głąb kraju coraz szerszym strumieniem chłodne powietrze. W rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń pojawiają się doskonale warunki do osiadania cięższego i chłodnego powietrza szczególnie w dolinach, gdzie jest najzimniej. Minionej nocy najniższą temperaturę -6 st. C. zanotowano na stacji meteorologicznej w Kętrzynie. Okazuje się zatem, że model GEM poprawnie oszacował wartość minimalną, mimo, że zachmurzenie przed nastaniem nocy na to nie wskazywało.

Mróz notowany w Polsce przy gruncie, 16 listopada 2023. Dane: IMGW

Coraz większy mróz w Polsce, prognozy temperatur na listopad 2023

Mniejszy mróz na poziomie -5/-1 st. C. zanotowano w wielu regionach północnej i środkowej Polski po lokalnie rejony podgórskie. Nie jest to jednak apogeum ochłodzenia. Znacznie zimniej ma być w nocy z soboty na niedzielę po opadach śniegu, gdy nad krajem będzie zalegać główna fala powietrza arktycznego. Już najbliższej nocy na 17 listopada ponownie ujemne wartości temperatur zanotujemy we wschodniej i północno wschodniej Polsce, zwłaszcza między Mazurami i Podlasiem po Lubelszczyznę.

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, 18 listopada 2023

Mróz będzie większy w Polsce, prognoza temperatury 18 listopada 2023

Następna noc na 18 listopada również będzie zimna z możliwymi przymrozkami szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju oraz miejscami w rejonach podgórskich. Po odsunięciu się niżu niosącego opady deszczu przechodzące w śnieg napłynie jeszcze zimniejsze powietrze szczególnie w nocy na 19 listopada. Mróz pojawi się wtedy na przeważającym obszarze kraju. Ujemne wartości zanotujemy szczególnie na północy oraz we wschodniej połowie Polski.

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, 19 listopada 2023

ochłodzenie i mróz w Polsce, kiedy najzimniejsza noc

Zasięg mrozu może być jednak miejscami większy na co wskazuje aktualne wydanie modelu GEM. W przypadku wystąpienia nocnych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura w wielu regionach spadnie do -6/-1 st. C., a lokalnie wliczając w to pomiary temperatur przy gruncie może być nawet poniżej -10 st. C.

Prognoza mrozu w Polsce nad ranem 19 listopada 2023 według modelu GEM

Prognoza temperatury i mrozu w Polsce 19 listopada 2023

W kolejnych dniach i nocach czekają nas wahania temperatur i wymiany mas powietrza, dlatego nadal trzeba będzie skrupulatnie i codziennie śledzić najnowsze prognozy pogody. Będą zarówno dni cieplejsze, jak również chłodniejsze. Na prawdziwą zimę poza górami nadal nie możemy liczyć. Pojawią się co najwyżej kolejne epizody na nizinach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!