| |
Zagrożenie!
Mróz nasili się w Polsce. Temperatura spadnie do -15 stopni. Arktyczny chłód sięgnie na południe

Mróz nasili się w Polsce. Temperatura spadnie do -15 stopni. Arktyczny chłód sięgnie na południe

Z wielką uwagą śledzimy prognozy ochłodzenia i spodziewanych temperatur, jakie wystąpią pod koniec lutego i na początku marca w Polsce. Arktyczny chłód wtargnie nad Polskę i temperatura w nocy przy uwzględnieniu również wartości przy gruncie spadnie miejscami nawet do -15/-10 st. C. Największy mróz wystąpi w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Chłodne powietrze zaciągnie cyklon, który wcześniej przyniesie również konwekcyjne śnieżyce.

Prognozowana temperatura powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 26 lutego 2023

Mróz nasili się w Polsce, temperatura spadnie do -15 st. C., prognoza temperatury 26 lutego 2023

Głównym sprawcą inwazji chłodu w Polsce będzie niż Yigit, który między 25-26 lutego przemieszczając się w rejonie północno wschodnich dzielnic kraju w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy, Białorusi i Rosji przyniesie w wielu regionach miejscami przelotne opady śniegu, w tym lokalne śnieżyce, ale także zaciągnie z północy chłodną masę powietrza arktycznego.

Mróz w Polsce w nocy będzie częstszy

Do tej pory w minionych dniach lutego mróz pojawiał się miejscami w nocy, ale nie był ostatnio zbyt częstym zjawiskiem, bo mieliśmy także wiele nocy bez ujemnych temperatur. Sytuacja zmieni się od najbliższej niedzieli 26.02. Niewielkie przymrozki nad ranem wystąpią ponownie na znacznym obszarze kraju.

Prognozowany potencjał możliwego mrozu w Polsce przy uwzględnieniu również temperatur przy gruncie, 27 lutego 2023

Fala chłodu i mrozu w Polsce, napłynie powietrze arktyczne, prognoza temperatury 27 lutego 2023

W kolejnych dniach omawianego okresu ujemne temperatury w nocy będą już ponownie zjawiskiem powszechnym i obejmującym niemal cały kraj, z wyjątkiem przejściowo głównie wybrzeża. Spadki temperatur będą uzależnione od możliwych przejaśnień i rozpogodzeń, dlatego obecnie przedstawione prognozy temperatur dla poszczególnych regionów nie należy odczytywać dosłownie. Wyliczenia przedstawiają jedynie możliwy potencjał minimalnych temperatur na obszarze kraju.

Prognozowany możliwy mróz w Polsce, 28 lutego 2023 nad ranem

Fala mrozu obejmie Polskę, temperatura spadnie do -15/-10 st. C., prognoza temperatury 28 lutego 2023

Przed nastaniem każdej nocy musimy zweryfikować najnowsze prognozy temperatury z uwzględnieniem również wielkości zachmurzenia. Jeśli pojawią się trwalsze przejaśnienia i rozpogodzenia, to potencjał do wystąpienia miejscami mrozu dwucyfrowego będzie znaczny. Zachmurzenie jest kluczowe, bo różnica w temperaturze między obszarem pogodnym i pochmurnym jest znaczna. Przykładem mogą być ostatnio Suwałki, gdzie temperatura przy gruncie spadła do -11 st. C., a w Białymstoku było zaledwie -3 st. C. w czwartek 23.02.

Prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2023

Silny mróz możliwy w Polsce, będzie dwucyfrowy mróz, prognoza temperatury 1 marca 2023

Przed nami więc zimny przełom lutego i marca 2023 szczególnie w nocy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Dwucyfrowy mróz w tych dniach z pewnością wystąpi i to co najmniej w kilku regionach Polski. Wstępny potencjał wskazujemy na -15/-10 st. C. Przy zachmurzenie mróz będzie niewielki, zaledwie kilkustopniowy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!