| |
Zagrożenie!
Mróz i śnieg wróci. Zima nie jest jeszcze zupełnie stracona. Będą kolejne śnieżyce

Mróz i śnieg wróci. Zima nie jest jeszcze zupełnie stracona. Będą kolejne śnieżyce

Mimo, że dobiega już końca pierwsza połowa stycznia 2023 i obecnie niewiele wskazuje na powrót zimy, to w trakcie drugiej połowy miesiąca czeka nas jeszcze sporo zjawisk pogodowych, w tym kolejne epizody zimowe. Najnowsze prognozy zaczynają sygnalizować mróz, śnieg i kolejne śnieżyce. Może nie będzie to trwalszy powiew zimy na znacznym obszarze kraju, ale w co najmniej kilku regionach znowu jest szansa na białe krajobrazy i powstanie pokrywy śnieżnej przynajmniej na kilka dni. Sprawdźmy, kiedy zwiększy się prawdopodobieństwo powrotu zimy z mrozem i śnieżycami.

Epizody zimowe zaczną wracać do Polski. Prognozowany ogromny obszar niżowy od północnego Atlantyku przez Polskę po południową Europę, 18 stycznia 2023

Mróz i śnieg wróci do Polski, zima nie jest jeszcze stracona, kiedy spadnie śnieg w styczniu 2023 w Polsce

W prognozie sezonowej na styczeń zapowiadaliśmy przez większą część miesiąca warunki pogodowe dalekie od zimowych, ale wskazywaliśmy, że epizody zimowe będą się chwilami zdarzać. Do tej pory mieliśmy dwa krótkie powiewy zimy, pierwszy na północy i wschodzie Polski w pierwszej dekadzie stycznia i niedawny na południu w rejonach podgórskich i górskich, szczególnie w Małopolsce. Najnowsze prognozy zaczynają sygnalizować kolejne incydenty zimowe.

Mróz i powiew zimy wróci do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 20 stycznia 2023 nad ranem

Mróz i śnieg wróci do Polski, kiedy będą śnieżyce, prognoza temperatury 20 stycznia 2023

Polska na początku drugiej połowy stycznia ma się znaleźć w samym centrum ogromnego obszaru niżowego. Cyklony wędrujące w tym obszarze przejściowo zaczną zaciągać nieco chłodniejsze masy powietrza w głąb Europy. Czeka nas sporo zjawisk w pogodzie, bo pojawią się miejscami nie tylko opady deszczu, ale w chłodniejszych sektorach powietrza będą możliwe również opady śniegu. Niewykluczone, że przejdą również miejscami śnieżyce, ale ich zasięg będzie ograniczony i trudny do przewidzenia z wyprzedzeniem.

Aktualnie prognozowany niewielki mróz w Polsce, 21 stycznia 2023 nad ranem

Śnieżyce i mróz pojawią się w Polsce, kiedy wróci zima, prognoza temperatury 21 stycznia 2023

W takich warunkach miejscami pojawią się zimowe epizody, bo krajobrazy znowu mogą się zabielić lub powstanie pokrywa śnieżna. Najnowsze wydania modeli numerycznych wskazują na ochłodzenie w Polsce w okolicach przełomu drugiej i trzeciej dekady stycznia. Aktualnie wszystkie wiodące prognozy w tym terminie wskazują niewielki mróz, większy w rejonach podgórskich. Najbliższe opady śniegu poza górami w Polsce są prognozowane miejscami w nocy z 15/16 stycznia w głębi Małopolski i Podkarpacia, ale będą również opady deszczu i mieszane. Sytuacja zacznie się komplikować w kierunku miejscami zimowych epizodów w kolejnych dniach.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 24 stycznia 2023 nad ranem

Mróz i śnieg w prognozach, czy będą śnieżyce i powroty zimy do Polski, prognozowana temperatura w Polsce, 24 stycznia 2023

Prognozy powrotu zimy musimy nadal bardzo ostrożnie traktować, gdyż wszystko będzie uzależnione od dokładnych trajektorii ośrodków niżowych i stref frontowych, a także zasięgu mas powietrza. Mimo to, w trakcie drugiej połowy stycznia powróci szansa na zimowe akcenty. Już teraz zalecamy, aby śledzić najnowsze prognozy.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, jaka może się pojawić w trakcie drugiej połowy stycznia 2023

Śnieżyce pojawią się w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 24 stycznia 2023

Jeśli planujecie ferie na południu Polski, zwłaszcza w rejonach podgórskich, szczególnie Małopolski i Podkarpacia, to możecie mieć szczęście, bo jest spora szansa na kolejną dostawę śniegu. Pojawi się również możliwość epizodów zimowych w innych regionach na przemian z odwilżą. W górach i ich rejonach początek ferii zimowych powinien być udany. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

Oby jednak się nie sprawdziło i żadne mrozy nie wróciły

13 styczeń 2023 - 00:23
Odpowiedz