| |
Zagrożenie!
Mróz i śnieg wkracza do Polski. W tych regionach pojawi się zima. Wiemy, gdzie spadnie śnieg i będzie burza śnieżna

Mróz i śnieg wkracza do Polski. W tych regionach pojawi się zima. Wiemy, gdzie spadnie śnieg i będzie burza śnieżna

Do Polski wkracza zapowiadane ochłodzenie, jakie miało się pojawić w trakcie drugiej połowy listopada. Na styku chłodnego i wilgotnego powietrza pojawią się również pierwsze opady śniegu, a później chwyci mróz. Śnieg lokalnie już popadał, ale to dopiero początek. Sprawdźmy, gdzie pojawi się zima i zabielą się krajobrazy, ponadto może wystąpić lokalna burza śnieżna w tym tygodniu.

Aktualnie prognozowany obszar Polski na którym może spaść śnieg, do 19 listopada 2022

Zima ze śniegiem i mrozem wkracza do Polski, gdzie będzie śnieżyca, mapa opadów śniegu do 19-20 listopada 2022

Prognozy zasięgu opadów śniegu w Polsce w tym tygodniu są bardzo rozchwiane i co aktualizację pojawi się korekta. Zaczyna się jednak klarować trend, gdyż wszystko jest zależne od dokładnego zasięgu i zetknięcia chłodnego powietrza z północny z wilgotniejszym z południa.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce, do 19 listopada 2022

Gdzie spadnie śnieg w Polsce i pojawi się zima, prognoza opadów do 19 listopada 2022

Pierwszy śnieg w tym sezonie poza górami został zanotowany w Polsce na Podlasiu. O poranku płatki śniegu opadały z niskiej warstwowej chmury m.in. w Suwałkach, gdzie już dociera coraz chłodniejsze powietrze z północy i północnego wschodu Europy.

Pierwszy śnieg na nizinach w Polsce w tym sezonie. Suwałki, 16 listopada 2022

Z kolei pierwszy deszcz ze śniegiem był notowany już w rejonie Lublina i Gołdapi. Akcentów zimowych na większym obszarze kraju w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie znacznie więcej. Najbliższej doby, zwłaszcza w trakcie nocy 16/17 listopada, gdy chłodny front będzie się przesuwał na południowy wschód kraju, to miejscami deszcz przejdzie w deszcz ze śniegiem, a nawet lokalnie w śnieg między szczególnie Lubelszczyzną, a Podkarpaciem, Małopolską oraz lokalnie Górnym Śląskiem i południem Dolnego Śląska.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 17 listopada 2022

Mróz zmierza do Polski, gdzie będzie zima ze śniegiem i niską temperaturą, prognoza 17 listopada 2022

Za frontem chłodnym do północnej i północno wschodniej Polski coraz szerszym strumieniem zacznie napływać chłodna masa powietrza i w czwartek 17.11 o poranku ujemne temperatury do około -4/-1 st. C. będą możliwe szczególnie na północy, północnym wschodzie, lokalnie w centrum i na wschodzie po rejony podgórskie. W ciągu dnia zanikające opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz mżawki będą możliwe na południowym wschodzie, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce, na południu Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Śnieg mocniej popada na południowym wschodzie Podkarpacia w rejonie Bieszczadów. Lokalny deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg może popadać również po południu i wieczorem na południowym zachodzie Dolnego Śląska.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 18 listopada 2022

Najnowsza prognoza opadów śniegu w Polsce, gdzie popada 18 listopada 2022

Ciekawie może się zrobić w najbliższy piątek 18 listopada, gdy nad południową Polską ulokuje się front atmosferyczny. Jego zasięg nadal jest niepewny i waha się w prognozach. W każdym razie między południem Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny może popadać śnieg i zrobi się biało. Jest szansa na zabielenie krajobrazów. Najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich. Przelotne opady śniegu będą możliwe również na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu, ponadto w wyniku efektu morza lokalne śnieżyce z niewykluczoną burzą śnieżną będą możliwe w rejonie wybrzeża, szczególnie w województwie pomorskim. Do soboty 19.11 rozproszone konwekcyjne opady śniegu znad Bałtyku mogą wkroczyć również w głąb Polski nad m.in. Kujawy. 

Prognozowany mróz w Polsce w ciągu dnia, 19 listopada 2022

Mróz wkracza do Polski, prognoza temperatury 19 listopada 2022

Ochłodzenie przyniesie nie tylko miejscami pierwszy śnieg i mróz w nocy, ale również pierwszy całodobowy mróz, gdyż temperatury w wielu regionach mogą być ujemne w trakcie dnia. Zimno zapowiada się szczególnie sobota 19.11, gdy całodobowy mróz będzie możliwy szczególnie na południu oraz we wschodniej połowie kraju.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!