| |
Zagrożenie!
Możliwy rekordowy mróz. Wtargnie gwałtowne ochłodzenie. Początek grudnia zaskoczy w tym regionie

Możliwy rekordowy mróz. Wtargnie gwałtowne ochłodzenie. Początek grudnia zaskoczy w tym regionie

Bardzo skrupulatnie śledzimy obszar zasięgu potężnego mrozu i pokrywy śnieżnej na półkuli północnej Ziemi. Regionów z prawdziwą zimą jest coraz więcej. Na uwagę zasługuje m.in. fala zimnego powietrza arktycznego, jaka obejmie na przełomie listopada i grudnia 2022 zachodnią i południowo zachodnią Kanadę. Na tym obszarze temperatura może być najniższa od wielu lat. Jednym z przykładów jest miasto Calgary. Jeśli prognozy się sprawdzą, to początek grudnia będzie tutaj rekordowo zimny. Mróz z temperaturą -20 st. C. i większym obejmie niemal całą prowincję Alberta.

Prognozowany zasięg arktycznego powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km w południowo zachodniej Kanadzie, 1 grudnia 2022

Początek grudnia 2022 przyniesie rekordowy mróz w prowincji Alberta w Kanadzie, duży mróz w Calgary

Najnowsze prognozy wskazują, że w Calgary 1 grudnia temperatura maksymalna może wynieść około -22/-18 st. C. Takie wartości przewidują najnowsze rozdania modelu ECMWF i GEM. Jeśli temperatura nie wzrośnie powyżej -21 st. C., to początek grudnia będzie najzimniejszy od ponad 100 lat. Rekord należy do roku 1919, gdy w Calgary temperatura maksymalna 1 grudnia wyniosła -21,1 st. C.

Wiązki prognostyczne z przewidywaną temperaturą w Calgary, model GEM

Możliwy rekordowy mróz na początku grudnia 2022, mapa temperatury w Kanadzie

Podobnie prognozuje początek grudnia w Calgary europejski model ECMWF. Jeśli rekord najniższej temperatury maksymalnej nie padnie 1 grudnia, to jest na to szansa 2 grudnia.

Prognoza zakresu możliwych temperatur maksymalnych i minimalnych w kanadyjskim Calgary na przełomie listopada i grudnia 2022

Czy będzie rekordowy mróz na początku grudnia 2022 w Kanadzie w Calgary

Początek grudnia będzie również bardzo mroźny w nocy. Temperatura w prowincji Alberta spadnie miejscami nawet do -28/-24 st. C. Temperatura odczuwalna, czy przy gruncie będzie jednak niższa i miejscami może osiągać -30 st. C. Ostatnio takie temperatury w prowincji Alberta notowano w styczniu br.

Prognozowany zasięg siarczystego mrozu w Ameryce Północnej, w tym w Kanadzie, 1 grudnia 2022

Prognoza silnego mrozu i anomalii temperatury, 1-2 grudnia 2022 w Kanadzie i USA

Przyczyną tak gwałtownego ochłodzenia w tej części Kanady jest zablokowanie oddziaływania Pacyfiku z cieplejszym powietrzem napływającym nad tę część kontynentalną i zejście bardzo zimnego jęzora arktycznego powietrza z dalekiej północy. Główny rdzeń wiru polarnego znajduje się obecnie nad Syberią skąd zimne powietrze przez grań wysokiego ciśnienia napłynęło do Kanady.

Prognozowana anomalia temperatury w Ameryce Północnej za okres do 3 grudnia 2022. Uwagę przykuwa obszar północnej, zachodniej i południowo zachodniej Kanady

Potężny mróz w Kanadzie, czy będzie rekord niskiej temperatury, grudzień 2022

Ta zmiana wzoru pogodowego w tym regionie Ziemi nie wydaje się mieć charakteru przejściowego. W trakcie grudnia, co jakiś czas będą schodzić kolejne fale bardzo zimnego powietrza arktycznego, które mogą także dosięgać szczególnie północnych i północno zachodnich stanów USA. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!