| |
Zagrożenie!
Możliwe zalania w kilku regionach. Silne burze wielokomórkowe przynoszą ulewy. Górny niż miesza w pogodzie

Możliwe zalania w kilku regionach. Silne burze wielokomórkowe przynoszą ulewy. Górny niż miesza w pogodzie

Przed nami kolejny dzień z burzami w Polsce. W ich rejonie głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. Punktowo wystąpi również opad gradu. Burze od samego rana są już aktywne na północnym zachodzie kraju, a ich zasięg będzie się stopniowo rozszerzał szczególnie przez zachodnie regiony. Wydano kolejne alerty pogodowe. Sprawdźmy, gdzie zagrzmi i popada w czasie weekendu do 18 czerwca.

Górny niż miesza w pogodzie. Burze wielokomórkowe przynoszą lokalne zalania w Polsce

Silne burze wielokomórkowe przynoszą zalania w Polsce, górny niż miesza w pogodzie, prognoza burz do 18 czerwca 2023

Od kilku dni na warunki pogodowe w Polsce wpływa górny niż widoczny w środkowej i górnej troposferze. Ośrodek ten stopniowo przesuwa się nad krajem i zaczyna wypełniać. Dopiero po jego odsunięciu temperatury znowu poszybują w górę i wrócą gorące, a nawet miejscami upalne dni. Coraz cieplej zacznie się robić od 18-19 czerwca. Wcześniej ponownie miejscami przyniesie przelotne, ale intensywne opady oraz burze punktowo z gradem.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu ostatniej doby do godziny 09:35, 17 czerwca 2023

Weekend 17-18 czerwca 2023 z ulewami i burzami w Polsce, będą zalania

Minionej doby burze miejscami w Polsce wystąpiły głównie w zachodnich i północnych dzielnicach kraju. W sobotę 17.06 o poranku burze wielokomórkowe były aktywne miejscami na wschodzie województwa zachodniopomorskiego po lokalnie kujawsko pomorskie. Poranne ulewy wystąpiły szczególnie w rejonie Koszalina i miejscowości Wicewo.

Prognoza zasięgu rozproszonych opadów w Polsce w godzinach popołudniowych, 17 czerwca 2023

Burze wielokomórkowe powodują zalania w Polsce, miesza w pogodzie górny niż w weekend 17-18 czerwca 2023

W ciągu najbliższej doby na 18 czerwca, główne ryzyko burz miejscami w Polsce wystąpi w zachodnich regionach kraju, zwłaszcza od pogranicza województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego po dolnośląskie. Rozproszone izolowane burze miejscami tworzące niewielkie układy wielokomórkowe będą się wolno przemieszczać i z tego powodu najważniejszym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu z sumami do około 15-40 mm. Lokalnie niewykluczone są również kolejne zalążki trąb powietrznych, których w ostatnich dniach w Polsce było sporo.

Prognoza burz dla Polski do godziny 04:00, 18 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski 17-18 czerwca 2023

Mniejsze zagrożenie będzie ze strony wiatru, gdyż spodziewamy się w rejonie burz porywów do 50-70 km/h. Lokalnie może spaść również niewielki grad o średnicy 1-3 cm. Potencjalne burze na ogół będą się przemieszczać w kierunku północnym.

Prognoza burz dla Polski na 17 czerwca 2023 według IMGW

W niedzielę 18 czerwca również miejscami w Polsce wystąpią lokalne i przelotne burze z deszczem i punktowo gradem. Ich główne ryzyko obejmie szczególnie centrum oraz wschodnie regiony, od Mazur przez Mazowsze, Ziemie Łódzką po Podkarpacie. Opady w tym przypadku ponownie będą rozproszone i przelotne, a to oznacza, że popada, ale nie na całym obszarze wskazanych regionów. W rejonach komórek burzowych opady będą intensywne.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, godziny popołudniowe 18 czerwca 2023

Górny niż i burze z ulewami w Polsce 18 czerwca 2023

Rekomenduje sprawdzanie zasięgu opadów i burz na danych z radaru opadów. Mapę zbiorczą z naniesionymi opadami w czasie niemal rzeczywistym znajdziecie w naszej zakładce z radarem pogodowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Jeziora w Polsce wyschnięte są i nie zanosi się na mokry okres 😔 idziemy w kierunku katastrofy ekologicznej jak i klimatycznej. Kiedy ludzie zmienią rozum i myślenie. Pewnie wcale to niech nie narzekają, że wszystko wysycha. Wczoraj u Mnie wieczorem szła bardzo ciemna chmura jakby lunąć miało za chwilę a stanęła i wypadało a u Mnie sucho było. Jutro nie wiem jak będzie jak widzę, że pan coś pisze o Mnie to liczę na coś mocnego. Czy ja jestem uczulony na zmiany klimatu. Nie jestem uczulony bo ja mam dobre myślenie, że ludzi wina to nie narzekam. Pozdrawiam

17 czerwiec 2023 - 14:10
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Panie JG czy u Pana coś popadało czy nadal omija?

17 czerwiec 2023 - 14:13
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Od ponad godziny leje a u Mnie wszystko omija. Piękny shelf widziałem a tu lipa. Nawet plony żółte są jak na zdjęciu widać. Ze wszystkich stron lało a u Mnie żadna kropla. Nie chce ani deszczu ani burz i niech wszystko spali na amen.

17 czerwiec 2023 - 20:49
Odpowiedz