| |
Zagrożenie!
Możliwe zalania i podtopienia. Burze w Polsce przyniosą ulewy. Istnieje ryzyko powodzi błyskawicznej

Możliwe zalania i podtopienia. Burze w Polsce przyniosą ulewy. Istnieje ryzyko powodzi błyskawicznej

Od kilku dni stacjonuje nad Polską pofalowany front atmosferyczny, który aktualnie został przyblokowany nad zachodnią połową kraju. Po jego wschodniej stronie ponownie zaczyna napływać bardzo wilgotna, chwiejna i coraz cieplejsza masa powietrza. Z upływem dnia szczególnie po południu i wieczorem dojdzie do inicjacji konwekcji, czyli powstania burz. W ich rejonie głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu mogące powodować lokalne zalania i podtopienia. Nie można również wykluczyć ryzyka kolejnej powodzi błyskawicznej. Główne ryzyko burz obejmuje południową Polskę, zwłaszcza Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, ale nie tylko. Został wydany alert pogodowy pierwszego i drugiego stopnia.

Burze przyniosą ulewy w Polsce. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza do godziny 17:00, 22 sierpnia 2022

Burze w Polsce przyniosą ulewy, wydano alerty pogodowe 22 sierpnia 2022

Aktualnie nad wschodnią Polską, od Podlasia przez częściowo Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie postępują większe przejaśnienia aż do okresowych rozpogodzeń. Operacja słoneczna przy napływie wilgotnego powietrza da szybko impuls do nagromadzenia energii dostępnej drogą konwekcji, a konsekwencji ruszy rozbudowa chmur kłębiastych, które z upływem popołudnia i wieczorem przyniosą w Polsce burze z ulewami, punktowo z gradem. Warto więc śledzić i sprawdzać gdzie jest burza.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce przed godziną 20:00, 22 sierpnia 2022

Burze przyniosą ulewy w Polsce, jest ryzyko powodzi błyskawicznej, 22 sierpnia 2022

Największe ryzyko burz w ciągu najbliższej doby w Polsce obejmuje przede wszystkim południowo wschodnie i południowe dzielnice kraju. Na pozostałym wskazanym obszarze zjawiska mogą wystąpić tylko lokalnie.

Prognoza burz dla Polski, 22/23 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski 22 sierpnia 2022

Do Polski ze wschodu, a konkretnie znad Ukrainy i Rosji napływa coraz cieplejsza i bardzo wilgotna masa powietrza, która wcześniej nad ten obszar dodarła znad Morza Czarnego. Atmosfera w pionowym profilu ma wysoką zawartość pary wodnej. Z tego powodu wraz ze wzrostem energii niestabilności atmosfery napędzanej przez przejaśnienia i rozpogodzenia na wschodzie kraju, ruszy głęboka konwekcja.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 22 sierpnia 2022

Burze w Polsce przyniosą ulewy, możliwe zalania i podtopienia, prognoza burz 22 sierpnia 2022

Stosowną prognozę burz dla Polski przygotowali także synoptycy IMGW, którzy tak samo, jak nasza redakcja wydali ostrzeżenie pogodowe pierwszego i drugiego stopnia ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu mogących prowadzić lokalnie do zalewania i podtapiania posesji.

Prognoza burz IMGW-PIB, 22 sierpnia 2022

Prognoza burz, gdzie jest burza 22 sierpnia 2022

Niewykluczone, że suma opadów miejscami na południu Polski osiągnie 20-50 mm, a w przypadku burz przechodzących nad tym samym obszarem, suma opadów może być wyższa nawet do 60-80 mm, co może skutkować ryzykiem lokalnej powodzi błyskawicznej. Przykładów z ostatnich 2 dni w Polsce nie brakuje, zwłaszcza na południu kraju, od Małopolski przez Górny Śląsk, Opolszczyznę po Dolny Śląsk. Wśród miast wojewódzkich liderem w ciągu ostatniej doby jest Opole, gdzie spadło aż 102,7 mm wody na m2 ziemi. Jest to nowy rekord dobowy na tej stacji IMGW. Poprzedni rekord wynosił 99 mm i był notowany 27 lipca 1998 roku.

Skutki ulewy w gminie Marcinowice na Dolnym Śląsku

Powódź błyskawiczna na południu Małopolski, miejscowość Ratułów

Przed nami więc kolejne godziny z dynamiczną pogodą w Polsce. Zalecamy śledzenie zjawisk w poniedziałek 22.08 w godzinach popołudniowych i wieczornych. Punktowo możliwe są również silniejsze porywy wiatru, do 60-75 km/h, oraz opady gradu o średnicy do 2 cm. W nocy 22/23.08 mniej liczne burze również będą możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!