| |
Zagrożenie!
Możliwe nowe rekordy temperatur w Polsce. Upał będzie ciężko wytrzymać. Temperatura gruntu przekroczy 50 stopni

Możliwe nowe rekordy temperatur w Polsce. Upał będzie ciężko wytrzymać. Temperatura gruntu przekroczy 50 stopni

Przełom czerwca i lipca przyniesie potężny upał, zwłaszcza we wschodniej, centralnej i południowej Polsce. Na wielu stacjach pogodowych mogą paść nowe rekordy temperatur. Żar dosłownie poleje się z nieba. Temperatura miejscami może wzrosnąć do około 32-38 st. C., ale w pełnym słońcu będzie oczywiście więcej. Wszystko będzie bardzo szybko wysychać. Temperatura gruntu będzie miejscami osiągać lub przekraczać 50 st. C. Sprawdźmy, gdzie upał w Polsce będzie największy.

Potężny upał może ustanowić nowe rekordy temperatur w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie 30 czerwca 2022

Potężny upał w Polsce, będą nowe rekordy temperatur 30 czerwca - 1 lipca 2022, temperatura gruntu przekroczy 50 stopni

Ekstremum tej fali upałów czeka nas 30 czerwca i 1 lipca. To będą najgorętsze dni w Polsce szczególnie na wschodzie, w centrum i na południu Polski. Wiele lokalnych rekordów temperatury maksymalnej dla czerwca lub lokalnie lipca będzie zagrożonych.

Prognozowany upał w Polsce, 30 czerwca 2022

Ekstremalny upał w Polsce, możliwe nowe rekordy temperatur, 30 czerwca 2022

Wyjątkowo upalnie ma być, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, miejscami na Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Upał da się we znaki również mieszkańcom Górnego Śląska i Opolszczyzny oraz na początku lipca w województwie łódzkim. Aktualne prognozy temperatury na czwartek 30 czerwca zapowiadają miejscami nawet do 32-36 st. C.

Czy padną nowe rekordy temperatur maksymalnych dla czerwca w Polsce?

Aktualne rekordowe temperatury czerwca na wybranych stacjach południowej i wschodniej Polski wynoszą:

- Kraków - Balice 34,2 st. C. z 2019 roku

- Krosno 33,2 st. C. z 2021 roku

- Nowy Sącz 34,4 st. C. z 2019 roku

- Przemyśl 33,2 st. C. z 1963 roku

- Rzeszów - Jasionka 34,5 st. C. z 2021 roku

- Tarnów 35,5 st. C. z 2016 roku

- Zamość 35,4 st. C. z 1963 roku

- Kielce 34,6 st. C. z 2019 roku

- Lublin 34,1 st. C. z 1963 roku

To wybrane miasta na których mogą, ale nie muszą paść rekordowe temperatury, gdyż wszystko ostatecznie rozbije się o dokładny zasięg zalegania i napływania powietrza zwrotnikowego, a także możliwy rozwój rozproszonej konwekcji, która w ciągu dnia wzrostem zachmurzenia może zahamować wzrost temperatury. 

Prognozowana trajektoria wsteczna napływu powietrza do Polski dla Warszawy, 30 czerwca 2022

Potężny upał w Polsce 30 czerwca - 1 lipca 2022, skąd napłynie żar

Prognozy jednoznacznie wskazują, że powietrze zwrotnikowe na górnym i średnim poziomie atmosfery, do Polski bezpośrednio napłynie z północnej Afryki przez Włochy, a na dolnym poziomie napłynie znad obecnie rozgrzanej Skandynawii, gdzie nawet na północy notuje się upał już w miastach arktycznych. W piątek 1 lipca, upał przesunie się ponownie w głąb Polski i znowu dotrze nad dzielnice północne poza środkowe i zachodnie wybrzeże, a także zachodnie dzielnice kraju.

Silny upał w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 lipca 2022

Ekstremalny upał w Polsce, gdzie padną rekordy temperatur, 1 lipca 2022

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden ważny element pogodowej układanki. Szokuje prognoza temperatury gruntu w Polsce, gdyż w wielu miejscach przekroczy 50 st. C. Wyjątkowo gorąco, będzie w centrach zabetonowanych miast. Na poniższej mapie rzuca się w oczy m.in. Warszawa oraz obszar na wschód i południu od niej, a także zurbanizowany Śląsk i okolice Krakowa. Jeszcze gorzej, będzie wyglądać w tym dniu sytuacja na przeważającym obszarze Węgier, czy wschodniej Rumunii i Mołdawii.

Potworny upał w Polsce. Prognozowana temperatura gruntu, 30 czerwca 2022. Dane: ICM UM

Potworny upał w Polsce, temperatura gruntu przekroczy 50 stopni, mapa temperatury 30 czerwca 2022

Z kolei w sobotę 2 lipca upał zostanie już wyparty poza naszą wschodnią granicę, ewentualnie na krańcach wschodnich kraju, będzie miejscami jeszcze w okolicach 30 st. C. Oczywiście kolejne fale upałów w czasie tego lata w Polsce, będą jeszcze później możliwe o czym poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem. Wcześniej zdarzą się miejscami pojedyncze dni z upałem, jak choćby 4 lipca w południowej Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!