| |
Zagrożenie!
Mateusz Morawiecki expose: energetyka i ekologia

Mateusz Morawiecki expose: energetyka i ekologia

Wygłoszone expose premiera Mateusza Morawieckiego, to najważniejsze dziś 19.11 wydarzenie najczęściej komentowane w mediach. Jednym z tematów było odniesienie się do energii i ekologii, również w kontekście zmian klimatu i potrzeby coraz szybszego odejścia od paliw kopalnych, zwłaszcza, że jest to wymuszone przez politykę UE do której przecież należymy.

Premier Morawiecki zapowiedział kontynuowanie programu Czyste Powietrze oraz powołanie pełnomocnika do spraw odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że rozwój odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika, farmy wiatrowe, będzie impulsem do rozwoju polskiego przemysłu, podobnie jak elektromobilność oraz elektrownie jądrowe.

Na pierwszym planie premier Mateusz Morawiecki. Foto: TT

Mateusz Morawiecki expose

-"Powołamy w rządzie funkcję pełnomocnika do spraw odnawialnych źródeł energii. Już dziś wytwarzamy z energii słonecznej kilkadziesiąt razy więcej prądu niż kilka lat temu. Łączna moc to 1,5 gigawata. Za tymi danym stoi 100 tysięcy prosumentów, dzięki którym nasza energetyka się zazielenia. Odpowiedzialnie myśląc o środowisku trzeba także walczyć o to, aby plastik nie zalał naszej planety. Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i wiele programów redukujących zużycie plastiku" - zapowiedział premier. Nie wiadomo skąd premier wziął liczbę 1,5 gigawata, bo jeszcze w październiku br. moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w skali kraju wynosiła nieznacznie ponad 1 GW o czym informowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Mateusz Morawiecki odniósł się również do dostaw energii. Powiedział, że „Polska nie może być dyskryminowana”. Musimy mieć pewne dostawy prądu. Najdroższy jest prąd niedostarczony. To wielki problem dla naszych fabryk, domów i szpitali. Nasza transformacja proklimatyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski"- dodał premier.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!