| |
Zagrożenie!
„Monsun na sterydach” zatopił Pakistan. Jedna trzecia kraju znalazła się pod wodą. Miliony hektarów upraw zniszczone

„Monsun na sterydach” zatopił Pakistan. Jedna trzecia kraju znalazła się pod wodą. Miliony hektarów upraw zniszczone

W czasie gdy Polska i znaczna część Europy czeka na deszcz, gdyż zmagamy się z przedłużającą suszą hydrologiczną, to są kraje, gdzie deszczu spadło stanowczo za dużo. Dane satelitarne wskazują, że aż 1/3 obszaru Pakistanu została zalana przez deszcz monsunowy. Według władz tego kraju, od połowy czerwca spadło 10 razy więcej deszczu niż powinno. Wcześniej Pakistan zmagał się z wielotygodniową dramatyczną falą upałów.

Ta katastrofalna powódź pochłonęła życie ponad 1300 osób, a ponad 33 miliony, w tym 1 na 7 Pakistańczyków zostało dotkniętych powodzią. To najgorsza powódź w historii kraju.

Obszar Pakistanu dotknięty powodzią. Dane: Copernicus Sentinel-1 / ESA

Rekordowa powódź w Pakistanie, największe powódź w historii, zniszczone uprawy, wrzesień 2022

Na satelicie Sentinel-1 znajduje się specjalny instrument radarowy, który umożliwia prowadzenie obserwacji przez chmury i w trakcie nocy, co czyni go szczególnie przydatnym do monitorowania powodzi. Na powyższych danych satelitarnych widzimy szeroki obszar między Dera Murad Jamali a Larkaną z wylaną rzeką Indus, tworząc w efekcie długie jezioro o szerokości kilkudziesięciu kilometrów. Kolory od niebieskiego do czarnego pokazują, gdzie woda unosi się nad powierzchnią ziemi. Woda w Pakistanie niszczyła wszystko na swej drodze, w tym domy, pola uprawne i infrastrukturę. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif opisuje powódź jako najgorszą w historii kraju i mówi, że naprawa uszkodzonej infrastruktury będzie kosztować co najmniej 10 miliardów dolarów.

Prognozowana suma opadów w rejonie Indii, Pakistanu, Nepalu i Bangladeszu

Największa powódź w historii Pakistanu, wrzesień 2022, mapa opadów

Na powyższej prognozie europejskiego modelu ECMWF widzimy, że sezon monsunowy na południu Azji jest w pełni. Do połowy września miejscami może spaść, od 100, do nawet 900 mm wody na m2 ziemi szczególnie w Indiach, gdzie wcześniej była długotrwała rekordowa fala upałów. Mamy więc sytuację pogodową przechodzącą ze skrajności w skrajność, co staje się nową normą w wielu regionach naszej planety. Na szczęście w Pakistanie tym razem w ciągu co najmniej najbliższego tygodnia nie widać większych opadów, jedynie na północy kraju możliwe są umiarkowane deszcze, ale nie powinny one prowadzić do powodzi.

Skutki rekordowej powodzi w Pakistanie

Według wstępnego raportu Ministerstwa Bezpieczeństwa Żywnościowego i Badań w Pakistanie, najbardziej dotknięty obszar powodzią to Sindh, gdzie ponad 7 mln ha ziemi uprawnej, całkowicie lub częściowo zostało uszkodzonych. Najbardziej dotknięte uprawy to bawełna, palma daktylowa, trzcina cukrowa, cebula, chilli z Kharif i ryż.

Sezon monsunowy w pełni na południu Azji. Prognozowane średnie ciśnienie za okres 5-15 września 2022

Potężna powódź w Pakistanie, kryzys żywnościowy, sezon monsonowy, prognoza na wrzesień 2022

Skala zniszczeń po powodzi w Pakistanie jest przerażająca. Kolejnym zagrożeniem dla mieszkańców jest nie tylko kryzys żywnościowy, ale również choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę powodziową. Co najmniej pół miliona osób po straceniu domów znalazło się w obozach pomocy humanitarnej. Lekarze twierdzą, że leczą tysiące osób cierpiących na biegunkę i choroby przenoszone przez wodę. Sekretarz generalny ONZ opisał Pakistan, jako kraj po przejściu „monsunu na sterydach”, po tym, jak powódź zalała jedną trzecią kraju.

Prognozowana temperatura maksymalna na południu Azji, jaka może wystąpić między 5-15 września 2022

Rekordowe powodzie w Pakistanie, brakuje żywności, prognoza temperatury do 15 września 2022

Do Pakistanu aktualnie wrócił silny upał, który utrzyma się do kolejnej fali deszczu monsunowego. Temperatura wzrosła obecnie do 40 st. C. w Dal Bandin i Nokkundi. Możemy sobie tylko wyobrazić, w jak trudnych warunkach żyją aktualnie miliony Pakistańczyków.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!