| |
Zagrożenie!
Chiny rozszerzą program modyfikacji pogody. Rozpocznie się zasiewanie chmur na dużą skalę

Chiny rozszerzą program modyfikacji pogody. Rozpocznie się zasiewanie chmur na dużą skalę

Modyfikacja pogody polegająca na zasiewaniu chmur jest stosowana w około 60 krajach. Metoda ta jest znana od wielu lat, ale do tej pory efekty zasiewania chmur są mizerne lub wątpliwe. Prowadzone są kolejne testy i badania w tym kierunku. W Chinach planuje się rozszerzenie programu modyfikacji pogody. Wszystko przez coraz większy kryzys klimatyczny w dobie ocieplającego się klimatu. Chińscy urzędnicy zapowiedzieli, że ich w kraju pięciokrotnie zwiększą intensywność zasiewania chmur, aby objąć obszar ponad półtora razy większy od Indii! Program zasiewania chmur w Chinach rozpoczął się około 60 lat temu. W czasie tej operacji wykorzystuje się jodek srebra lub ciekły azot. W ten sposób próbuje się wywołać lokalne deszcze w celu ograniczenia suszy. Metoda zasiewania chmur jest również wykorzystywana do ograniczania intensywności opadów. Modyfikacje pogody w Chinach stosuje się lub stosowało przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak igrzyska olimpijskie w 2008 roku czy 70. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej w październiku ubiegłego roku. Teraz Chińczycy chcą zmieniać wzorce pogodowe nie tylko w ujęciu lokalnym, ale także poprzez rozszerzenie programu modyfikacji pogody wpływać na warunki atmosferyczne w ujęciu regionalnym na obszarze początkowo 2,1 mln km2, z rozszerzeniem do 5,5 mln km2 w roku 2025.

W Chinach zostanie rozszerzony program modyfikacji pogody "Podniebna rzeka"

Program modyfikacji pogody, zasiewanie chmur w Chinach, rozszerzenie programu Podniebna rzeka

W kolejnych latach Chiny chcą zmodyfikować regionalne wzorce pogodowe, tj. rozszerzyć program sztucznego deszczu i śniegu na co najmniej 2,1 mln km2 oraz 5,5 mln km2 do 2025 roku. Według The Guardian - długofalowy plan przewiduje, że do 2035 roku Chiny w zakresie modyfikacji pogody osiągną „zaawansowany poziom” i skupią się na rewitalizacji regionów wiejskich, odbudowie ekosystemów i minimalizacji strat spowodowanych klęskami żywiołowymi.

Nowy system modyfikacji pogody był do tej pory stosowany m.in. na płaskowyżu Qinghai-Tybet, największym rezerwacie słodkowodnym w Azji. Chińscy naukowcy pracują nad ambitnym planem Tianhe („podniebna rzeka”), mającym na celu skierowanie pary wodnej na północ z dorzecza rzeki Jangcy do dorzecza Żółtej Rzeki, gdzie miałaby ona stać się deszczem. Chiny twierdzą, że znalazły potencjalne kanały wilgoci w pobliżu granicy troposfery, które mogą przenosić 5 miliardów metrów sześciennych wody rocznie. Zapowiedzi chińczyków już niepokoją mieszkańców Indii. Twierdzą oni, że Chiny „zbroją pogodę” i będą zakłócać wzorce pogodowe. Przypomnijmy, według oficjalnych informacji WMO, zasiewanie chmur stosuje się w około 60 krajach na 5 kontynentach. 

Program modyfikacji pogody w Chinach niepokoi mieszkańców Indii

Czy program modyfikacji pogody w Chinach przyniesie zamierzone skutki, nie wiadomo, ale z historii wynika, że rząd komunistyczny jest skłonny zrobić różne rzeczy. Przykładowo, w latach siedemdziesiątych XX wieku chińscy generałowie proponowali użycie broni nuklearnej do zrobienia kanału przez Himalaje. W ten sposób zostałaby usunięta naturalna bariera dla ciepłych i wilgotnych masa powietrza napływających z subkontynentu indyjskiego. Wówczas wilgotne powietrze mogłoby zostać skierowane na pustynie w środkowych i północnych Chinach.

Modyfikacja pogody i zasiewanie chmur w Chinach

Pierwsze eksperymenty z zasiewaniem chmur przeprowadziła w 1946 roku amerykańska firma General Electric. Technologia została później przyjęta i ulepszona przez Związek Radziecki, a następnie z zapałem zastosowana przez Chiny.

DobraPogoda24, The Guardian


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!