| |
Zagrożenie!
Uwaga na gęste mgły i ryzyko smogu

Uwaga na gęste mgły i ryzyko smogu

Pogodą w Polsce zaczął sterować zapowiadany wyż Viktor. Dziś 09.10 przed południem po kilkudziesięciu godzinach wreszcie rozerwało się niskie zachmurzenie podinwersyjne nad południowo-wschodnimi dzielnicami kraju. Dzięki temu niemal wszędzie możemy się już cieszyć pogodnym i ciepłym dniem.

Występowanie niskiego zachmurzenia stratus na południowym-wschodzie Polski o godz. 11:15

Zdjęcie satelitarne stratus

Ustąpienie zachmurzenia stratus o godz. 12:45

Zdjęcie satelitarne wyż stratus

Prognozowane położenie wyżu Viktor w środę 10 października br.

Mapa synoptyczna wyż

W kolejnych dniach, szczególnie w czasie najbliższych dwóch nocy pojawi się jednak ryzyko dość gęstych mgieł (ograniczających widzialność do 50-200 metrów), charakterystycznych dla stabilnej pogody wyżowej.

Wieczorem oraz w nocy powróci inwersja przyziemna, która będzie sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z niskiej emisji oraz ze spalin motoryzacyjnych. Dodatkowo gromadząca się para wodna przy znikomej cyrkulacji powietrza spowoduje w wielu miejscach wystąpienie mgły i zamgleń.

Prognoza występowania mgły o godz. 05:00, 10 października br. Dane: UM ICM

Prognoza mgły

Z prognozą mgły od lat dość dobrze wypada model UM ICM, dlatego warto śledzić jego najnowsze aktualizacje. Na najbliższą noc 09/10.10 i jutrzejszy 10.10 poranek najgęstszą mgłę przewiduje miejscami na południu i południowym-wschodzie kraju.

Wraz ze wschodem Słońca, mgły i towarzyszące niskie zachmurzenie warstwowe zaczną stopniowo ustępować, ale lokalnie mogą się utrzymywać do godzin przedpołudniowych. W tym czasie utrzyma się duże zanieczyszczenie powietrza i znaczne ograniczenie wzrostu temperatury.

Pamiętajmy, że dokładne przewidywanie wystąpienia mgły i niskiego zachmurzenia oraz pory ich ustąpienia jest trudne, dlatego nie bądźmy zaskoczeni zmianą warunków atmosferycznych na stosunkowo niewielkim obszarze kraju (obszar pogodny lub mglisty i pochmurny).

Bardzo pomocna w ocenie prawdopodobieństwa mgły jest tzw. temperatura punktu rosy. Gdy wieczorem oraz w nocy będzie niemal na tym samym poziomie co temperatura powietrza na wysokości 2m, to wystąpienie mgły w czasie wyżu jest w zasadzie pewne.

Temperaturę punktu rosy na naszej stacji możecie śledzić tutaj, a pomiar jakości powietrza pod tym linkiem.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!