| |
Zagrożenie!
Mezoskalowa burza MCS przechodzi przez Polskę. Gradobicia i wichury przyniosą superkomórki. Nawałnice zakończą upał

Mezoskalowa burza MCS przechodzi przez Polskę. Gradobicia i wichury przyniosą superkomórki. Nawałnice zakończą upał

Przez Polskę z zachodu na wschód przechodzi chłodny pofalowany front atmosferyczny na którym rozwinęła się mezoskalowa burza MCS. W jej rojenie tworzą się i dobudowują burze wielokomórkowe, miejscami w formie liniowej, spodziewane są również silne superkomórki z gradobiciami, ulewami i wichurami. Nawałnice mogą być lokalnie silne i powodować szkody. Przejście frontu i burz zakończy falę silnego upału w kraju. W rejonie głównej konwekcji możliwy jest duży grad, silny wiatr, a lokalnie niewykluczona jest trąba powietrzna.

Mezoskalowa burza MCS przechodzi i rozwija się nad Polską o godzinie 08:50, 17 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Mezoskalowa burza MCS przechodzi przez Polskę, superkomórki przyniosą gradobicia i wichury do 18 lipca 2023

Burze nad ranem wkroczyły do Polski znad Czech w rejonie pogranicza Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Obecnie przesuwają się nadal na wschód z lekkim odchyleniem na północny wschód i południowy wschód, gdyż burza z upływem kolejnych godzin będzie się dobudowywać i ostatecznie powinien rozwinąć się większy układ burzowy.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 08:45, 17 lipca 2023

Burza mezoskalowa przechodzi przez Polskę będą gradobicia, ulewy i wichury, nawałnice zakończą upał do 18 lipca 2023

Do tej pory burze pojawiły się lokalnie na południowym wschodzie Dolnego Śląska, Opolszczyźnie, a obecnie są coraz bardziej aktywne między Górnym Śląskiem i Małopolską i kierują się w stronę Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpacia, południa Mazowsza i Lubelszcyzny z jednoczesnym rozszerzaniem i dobudowaniem. Poranek przywitał mieszkańców południowej Polski apokaliptycznym widokiem rozbudowanym chmur burzowych, zwłaszcza miejscami w Małopolsce w rejonie Olkusza i Krakowa.

Rozbudowane chmury burzowe zwiastujące nadciąganie nawałnicy w Małopolsce, 17 lipca 2023

Centrum burzy jest bardzo aktywne elektrycznie, gdyż pada bardzo dużo wyładowań. W przypadku powstania superkomórki należy się liczyć z ryzykiem opadów dużego gradu, nawalnego deszczu i możliwości uderzenia silnego wiatru.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 18 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 18 lipca 2023

Główne uderzenie burz jest prognozowane w godzinach popołudniowych w regionach południowo wschodnich, gdzie chwiejność atmosfery będzie największa. Warunki do powstania burz są bardzo dobre. Na naszej stacji w Rzeszowie wilgotność powietrza sięga obecnie blisko 80%, a temperatura punktu rosy osiąga aż 21 st. C. Jest bardzo duszno, co jest charakterystyczne dla warunków przed burzowych.

Prognozowana potężna chwiejność atmosfery w Polsce o godzinie 17:00, 17 lipca 2023

Silne burze zakończą upał w Polsce, będą nawałnice do 18 lipca 2023

Stosowną prognozę burz dla Polski wydali oczywiście również meteorolodzy IMGW, zarówno z alertem pierwszego i drugiego stopnia, z tym, że obszar największej siły burz jest nieco mniejszy w porównaniu do naszej prognozy. Generalnie spodziewamy się w rejonie burz miejscami ulewnych opadów deszczu z sumami do 10-45 mm, lokalnie opadów gradu o średnicy powyżej 3-5 cm, jak również silnych porywów wiatru do około 70-100 km/h.

Prognoza burz dla Polski według IMGW do godziny 20:00, 17 lipca 2023

Po przejściu głównego układu burzowego, druga strefa burz, zwłaszcza nocą na 18 lipca rozwinie się miejscami w północnych regionach Polski, ale ich intensywność i zasięg wystąpienia powinien być mniejszy. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco w przypadku rozwinięcia się gwałtownych zjawisk pogodowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!