| |
Zagrożenie!
Mezoskalowa burza MCS nad Polską. Niesie ulewy i gradobicia. Będą zalania i powodzie błyskawiczne

Mezoskalowa burza MCS nad Polską. Niesie ulewy i gradobicia. Będą zalania i powodzie błyskawiczne

Przed nami bardzo niespokojny weekend pod względem pogodowym. Z południa nad Polskę wkroczyła wielokomórkowa mezoskalowa burza MCS z wbudowanymi lokalnie superkomórkami. Przynosi ulewny deszcz, lokalne gradobicia i silny wiatr. Burze są bardzo aktywny elektrycznie, co dodatkowo niesie ze sobą zagrożenie. Układ burzowy przesuwa się dalej na północ w głąb kraju. Miejscami będą zalania i podtopienia, a lokalnie możliwa jest powódź błyskawiczna. Punktowo nie można wykluczyć trąby powietrznej.

Mezoskalowa burza MCS przechodzi przez Polskę. Notowane wyładowania o godzinie 08:00, 5 sierpnia 2023. Dane: Eumetsat

Mezoskalowa burza MCS nad Polską, niesie ulewy, gradobicia i silny wiatr do 6 sierpnia 2023

Nad Polskę minionej nocy z południa wkroczyła strefa frontowa na której rozwija się układ niżowy. Centrum jednego z ośrodków znajdzie się nad naszym krajem w ciągu najbliższej doby. Po jego wschodniej i południowej stronie napływa znacznie cieplejsza i niestabilna masa powietrza w której właśnie tworzą się burze bardzo wydajne w opady, ale też generujące bardzo dużo wyładowań atmosferycznych.

Burzowy układ MCS nad Polską. Zanotowane wyładowania do godziny 08:15, 5 sierpnia 2023

Mezoskalowa burza MCS przechodzi nad Polską, będą ulewy, zalania i powodzie błyskawiczne do 6 sierpnia 2023

Mezoskalowy system burzowy wkroczył znad Słowacji, zwłaszcza nad ranem nad południowo wschodnią Polskę. Przechodzi obecnie przez Podkarpacie, Małopolskę i dociera nad Ziemie Świętokrzyską i Lubelszczyznę po lokalnie południowe Mazowsze. W dalszej części dnia do wieczora będzie się przesuwał w głąb kraju na północ docierając także nad Podlasie, Warmię i Mazury.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 6 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 6 sierpnia 2023

Po odsunięciu się burzy nad północno wschodnia Polskę, na południe od tego układu w godzinach popołudniowych pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, które dadzą impuls do powstania kolejnych burz, tym razem bardziej rozproszonych, ale także o charakterze superkomórek. Został wydany pierwszy i drugi stopień alertu pogodowego. Drugi stopień dotyczy szczególnie regionów narażonych na ulewne opady deszczu, miejscami o dużym również potencjale wyładowań.

Wielokomórkowa burza MCS przesuwa się nad Polską. Przynosi ulewy i miejscami gradobicia. Zanotowane opady gradu w rejonie Rudnika nad Sanem na Podkarpaciu, 5 sierpnia 2023

Z kolei w nocy na 6 sierpnia nad Polską znajdzie się ośrodek niżowy z nasuwającą się strefą opadów wielkoskalowych w głąb szczególnie zachodniej połowy kraju. Z południa na północ przez część środkową kraju, zwłaszcza od rejonu Górnego Śląska i Małopolski przez centrum po Warmię i okolice Zatoki Gdańskiej dodatkowo przejdzie kolejny układ burzowy.

Prognozowane opady deszczu i położenie niżu, lokalnie z burzami nad Polską do godziny 08:00, 6 sierpnia 2023

Burze i ulewy w nocy na 6 sierpnia 2023 nad Polską

Do poniedziałku 7 sierpnia sporo deszczu spadnie szczególnie w zachodnim pasie Polski, zwłaszcza od środkowego i zachodniego wybrzeża przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Ziemie Lubuską. Na tym obszarze w wielu regionach spadnie ponad 40-100 litrów wody na m2 ziemi. Dodatkowo w niedzielę 06.08 spodziewamy się kolejnych, miejscami silnych burz szczególnie we wschodniej połowie kraju. W ich rejonie również mocno popada. Najnowsze przewidywania znajdziecie po aktualizacji w zakładce prognoza burz. Wystąpią również wichury szczególnie w północnych regionach kraju w poniedziałek. Śledźcie prognozy na bieżąco, bo aura będzie dynamiczna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!