Meteotsunami uderzyło w wybrzeże. Fala zatopiła łodzie i uszkodziła domy. Sprawdź, które regiony są zagrożone
Pogoda nie przestaje zaskakiwać. Silne meteotsunami uderzyło w Bushehr w Iranie. Potężna fala wody zatopiła łodzie rybackie i uszkodziła domy. Lokalne gazety informują o co najmniej kilku łodziach zatopionych i wielu uszkodzonych w porcie Deir, największym porcie rybackim w Iranie. Na szczęście meteotsunami nie spowodowało ofiar. Ogromne fale zostały wywołane przez pogodę w Zatoce Perskiej.
Fale wody z meteotsunami uderzają w w Bushehr w Iranie
Meteotsunami jest napędzane przez zaburzenia ciśnienia powietrza, co ma związek z szybko zmieniającymi się zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak gwałtowne burze, szkwały i inne fronty burzowe. Zjawiska pogodowe generują falę, która zbliża się do brzegu i jest wzmacniana przez płytki szelf kontynentalny. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tsunami i meteotsunami są podobne, dlatego trudno je odróżnić.
Meteotsunami uderzyła w wybrzeże Iraku w Bushehr, 16 kwietnia 2022
🔴 عاجل اليوم
— أ. بدر فهد الطشه ❄️ (@BALTaShah) April 16, 2022
فيديو 2 بداية سونامي يضرب ايران سونامی در بندر دیّر استان بوشهر مقابل الخليج العربي واسفر عن خسائر بشريه وهناك مفقودين pic.twitter.com/ysX5ZnxeuE
W przypadku klasycznej fali tsunami jej źródłem jest jednak trzęsienie ziemi, osuwisko lub erupcja wulkanu. W przypadku meteotsunami za powstałe fale odpowiadają ekstremalne zjawiska pogodowe. Meteotsunami zwykle występuje, gdy gwałtowna pogoda porusza się z tą samą prędkością i kierunkiem działania lokalnych fal w kierunku wybrzeża. Wielkość fali potęgują elementy przybrzeżne, takie jak płytkie szelfy kontynentalne, zatoki i przesmyki. Często fale z meteotsunami przypominają zjawisko powodzi sztormowej.
Skutki meteotsunami w Iranie, 16 kwietnia 2022
🔴 سونامی در بزرگترین بندر صیادی کشور/ تعدادی قایق ناپدید و لنجهای دیّر خسارت دیدند
— Davoud Lotfi (@Davoudlotfi) April 16, 2022
سونامی در بندر دیّر استان بوشهر باعث خسارت به قایقها و لنجهای این بندر و ناپدید شدن تعدادی از قایقهای صیادی در اسکله شهرداری دیّر شد.
تعدادی قایق هم ناپدید و تعدادی دیگر در خارج از اسکله و👇 pic.twitter.com/a3CM3AL6MM
W ciągu roku co najmniej kilka procent wszystkich fal tsunami można przypisać do meteotsunami - wynika z danych NOAA.
Co ciekawe na Ziemi mamy regiony, które są szczególnie narażone na to zjawisko. Do takich regionów zaliczamy wschodnie wybrzeże USA i Wielkie Jeziora. Miejscami zjawiska te są na tyle powszechne, że doczekały się lokalnych nazw. Tak jest w Portugalii, Katalonii, Japonii, Niemczech, na Malcie i Chorwacji oraz we Włoszech. Meteotsunami było notowane również na wybrzeżu Morza Czarnego m.in. w Bułgarii. To regiony świata, które są szczególnie narażone na to zjawisko. Będąc na urlopie w tych krajach, w sprzyjających warunkach może wczasowiczów zaskoczyć nietypowa fala.
DobraPogoda24.pl