| |
Zagrożenie!
Meteotsunami uderzyło w wybrzeże. Fala zatopiła łodzie i uszkodziła domy. Sprawdź, które regiony są zagrożone

Meteotsunami uderzyło w wybrzeże. Fala zatopiła łodzie i uszkodziła domy. Sprawdź, które regiony są zagrożone

Pogoda nie przestaje zaskakiwać. Silne meteotsunami uderzyło w Bushehr w Iranie. Potężna fala wody zatopiła łodzie rybackie i uszkodziła domy. Lokalne gazety informują o co najmniej kilku łodziach zatopionych i wielu uszkodzonych w porcie Deir, największym porcie rybackim w Iranie. Na szczęście meteotsunami nie spowodowało ofiar. Ogromne fale zostały wywołane przez pogodę w Zatoce Perskiej.

Fale wody z meteotsunami uderzają w w Bushehr w Iranie

Meteotsunami uderzyło w Iranie, zjawisko powoduje pogoda, kwiecień 2022

Meteotsunami jest napędzane przez zaburzenia ciśnienia powietrza, co ma związek z szybko zmieniającymi się zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak gwałtowne burze, szkwały i inne fronty burzowe. Zjawiska pogodowe generują falę, która zbliża się do brzegu i jest wzmacniana przez płytki szelf kontynentalny. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tsunami i meteotsunami są podobne, dlatego trudno je odróżnić.

Meteotsunami uderzyła w wybrzeże Iraku w Bushehr, 16 kwietnia 2022

W przypadku klasycznej fali tsunami jej źródłem jest jednak trzęsienie ziemi, osuwisko lub erupcja wulkanu. W przypadku meteotsunami za powstałe fale odpowiadają ekstremalne zjawiska pogodowe. Meteotsunami zwykle występuje, gdy gwałtowna pogoda porusza się z tą samą prędkością i kierunkiem działania lokalnych fal w kierunku wybrzeża. Wielkość fali potęgują elementy przybrzeżne, takie jak płytkie szelfy kontynentalne, zatoki i przesmyki. Często fale z meteotsunami przypominają zjawisko powodzi sztormowej.

Skutki meteotsunami w Iranie, 16 kwietnia 2022

W ciągu roku co najmniej kilka procent wszystkich fal tsunami można przypisać do meteotsunami - wynika z danych NOAA.

Co ciekawe na Ziemi mamy regiony, które są szczególnie narażone na to zjawisko. Do takich regionów zaliczamy wschodnie wybrzeże USA i Wielkie Jeziora. Miejscami zjawiska te są na tyle powszechne, że doczekały się lokalnych nazw. Tak jest w Portugalii, Katalonii, Japonii, Niemczech, na Malcie i Chorwacji oraz we Włoszech. Meteotsunami było notowane również na wybrzeżu Morza Czarnego m.in. w Bułgarii. To regiony świata, które są szczególnie narażone na to zjawisko. Będąc na urlopie w tych krajach, w sprzyjających warunkach może wczasowiczów zaskoczyć nietypowa fala.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!