| |
Zagrożenie!
W Wielkiej Brytanii odnaleziono meteoryt. Spadł pod koniec lutego. To jeden z najrzadszych rodzajów meteorytów

W Wielkiej Brytanii odnaleziono meteoryt. Spadł pod koniec lutego. To jeden z najrzadszych rodzajów meteorytów

Pod koniec lutego w Wielkiej Brytanii w wielu miejscach można było dostrzec wejście w atmosferę niezwykle jasnego bolidu. Spekulowano, że prawdopodobnie do powierzchni dotarł meteoryt. Informacja potwierdziła się, bo brytyjscy naukowcy i eksperci od meteorytów odkryli fragmenty rzadkiego meteorytu, zaledwie kilka dni po tym, jak wszedł on w ziemską atmosferę i przemknął po niebie - informuje Imperial College w Londynie. Odnalezione fragmenty meteorytu są w bardzo dobrym stanie. Wpadł on do ziemskiej atmosfery 28 lutego 2021 roku i był widoczny w całej Wielkiej Brytanii i północnej Europie. Kawałki skały odnaleziono w Winchcombe w Gloucestershire. Eksperci stwierdzili, że jest to rzadki rodzaj meteorytu nazywany chondrytem węglowym. Do tej pory takich meteorytów odnaleziono tylko 51 na 65 tysięcy znanych i opisanych wszystkich meteorytów, z których tylko ponad 1200 odnaleziono na powierzchni.

Wpadający w ziemską atmosferę jasny bolid. Fragmenty meteorytu odnaleziono w Wielkiej Brytanii. Foto: 28 lutego 2021, sieć AllSky7, Ben Stanley

Fragmenty meteorytu odnaleziono w Wielkiej Brytanii, zdjęcia, nagrania

Meteoryt odnaleziony w Wielkiej Brytanii jest zbudowany z materiału liczącego miliardy lat. Zawiera materiał organiczny i aminokwasy, czyli składniki niezbędne do życia. To pierwszy odnaleziony meteoryt na Wyspach Brytyjskich od 30 lat. Dzięki specjalistycznym kamerom należącym do brytyjskiego sojuszu Fireball Alliance (UKFAll), naukowcy byli w stanie odtworzyć tor lotu kuli ognia.

Odnaleziony meteoryt w Wielkiej Brytanii. Foto: Muzeum Historii Naturalnej w Manchesterze

Meteoryt odnaleziony w Wielkiej Brytanii, zdjęcia, nagrania video

Nagrania umożliwiły również stwierdzenie, z jakiego rejonu Układu Słonecznego pochodzi kosmiczna skała. Ostatecznie odzyskano 300 gramów meteorytu. Z szacunków wynika, że pierwotnie skała kosmiczna przemieszczała się z prędkością blisko 14 km/s przed uderzeniem w ziemską atmosferę.

Naukowcy korzystając teraz z laboratoriów w Manchesterze, będą badać i szukać wglądu w to, w jaki sposób powstały planety we wczesnym Układzie Słonecznym. Po przeprowadzeniu badań, meteoryt trafi na stałe do muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Manchesterze.

DobraPogoda24, Imperial College w Londynie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!