| |
Zagrożenie!
Jasny meteor będący fragmentem asteroidy przeciął niebo nad Florydą. Noc zamieniła się w dzień

Jasny meteor będący fragmentem asteroidy przeciął niebo nad Florydą. Noc zamieniła się w dzień

W nocy z poniedziałku na wtorek 12/13.04 jasna kula ognia, będąca meteorem przecięła niebo nad Florydą. Eksplozja była na tyle jasna, że meteor zarejestrowały satelity. Mieszkańcy Florydy w pewnym momencie dostrzegli rozbłysk jasnej kula ognia, a następnie olśniewający błysk światła. Meteor porwany przez ziemską atmosferę, został zarejestrowany przez wiele kamer. Amerykańscy badacze z American Meteor Society zebrali ponad 230 relacji świadków z całego półwyspu Florydy i Bahamów. Wyjątkowo pogodne niebo nad południowo wschodnimi Stanami Zjednoczonymi gwarantowało doskonały widok każdemu, kto w tym czasie patrzył we właściwym kierunku. Zestawiając wszystkie te raporty i porównując relacje każdego świadka dotyczące lokalizacji kuli ognia i kierunku wpadnięcia meteoru do atmosfery, naukowcy z AMS mogą oszacować, gdzie to zdarzenie miało dokładnie miejsce.

Jasna kula ognia widoczna nad Florydą. To meteor będący fragmentem asteroidy

Jasna kula ognia, meteor, asteroida, rozbłysk nad Florydą, kwiecień 2021

Ogniste kule zwykle pojawiają się bardzo wysoko w atmosferze, od 30 do nawet 50 kilometrów nad powierzchnią, dlatego świadkom trudno jest dokładnie ocenić trajektorię meteoru.

Jednak im więcej pojawi się raportów, tym dokładniejsze będą oszacowania AMS. Wstępna szacunkowa trajektoria meteoru wskazuje, że przemieszczał się z południa na północ nad Oceanem Atlantyckim, około 60-70 kilometrów na północny wschód od West Palm Beach.

Raporty świadków wpadającego meteoru do ziemskiej atmosfery nad Florydą i Oceanem Atlantyckim

Jasna kula ognia nad Florydą, meteor będący fragmentem asteroidy rozświetlił niebo w nocy, kwiecień 2021

Według NASA, meteor nad Florydą, był fragmentem oderwanym od asteroidy o szerokości ponad 60 cm lub więcej o masie około 400 kg. Skała uderzyła w ziemską atmosferę z prędkością ponad 60 tys. km/h. Przekłada się to na energię kinetyczną około 14 ton TNT.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że fragmenty skały dotarły do powierzchni Ziemi, ale z uwagi na to, że miało to miejsce nad Atlantykiem, to spoczęły na dnie oceanu.

Rozbłysk meteoru nad Florydą został zarejestrowany przez satelitę NOAA

Jasny meteor eksplodował nad Florydą, to fragment asteroidy twierdzi NASA, kwiecień 2021

Jasna kula ognia nad Florydą zarejestrowana przez kamerę NASA

DobraPogoda24, AMS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!