| |
Zagrożenie!

Trzech na czterech Polaków odczuwa wpływ pogody na swoje samopoczucie

W prognozach pogody często wspomina się o skłonności do spadku samopoczucia, spowodowanego objawami związanymi z warunkami atmosferycznymi, takimi jak wilgotność, temperatura czy ciśnienie. Osoby, które takie skłonności posiadają, nazywają się meteopatami. Ci, którym jest obojętne czy świeci słońce, pada deszcz, prószy śnieg itd., często nie rozumieją jak meteopatia może uprzykrzyć życie.

Tymczasem zależność samopoczucia od pogody zauważyli już starożytni. Dowody możemy znaleźć w zapiskach sprzed naszej ery, chociażby w poemacie powstałym w Mezopotamii ok 3000 lat p.n.e. Czytamy w nim - „Z dalekiego nieba nadleciał wiatr i rozpalił w oku człowieka chorobę”. Tę samą prawdę lecz w nieco bardziej kolokwialnej formie, przekazują sobie także i współcześni górale, wieszcząc - “Idzie halny, ludzie będą się wieszać!” Oczywiście kwestię wieszania należy potraktować tylko symbolicznie, ale faktem jest, że gdy przychodzi mocny wiatr, nagła zmiana pogody lub gwałtowne ocieplenie-oziębienie może wpłynąć na nasze samopoczucie.

Trzech na czterech Polaków przyznaje, że zdarza im się cierpieć z powodu pogody

Z przeprowadzonych ankiet przez ośrodki badania opinii publicznej wynika, że trzech na czterech Polaków przyznaje, że zdarza im się cierpieć z powodu pogody. Zdaniem lekarzy są za to odpowiedzialne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Niestety, Polska usytuowana jest na styku wymiany różnych mas powietrza, a to właśnie często przekłada się na wahania ciśnienia w ciągu całego roku.

Zła pogoda, wpływ na samopoczucie

Sposoby na złagodzenie dokuczliwych dolegliwości spowodowanych pogodą

Dzięki prostym zabiegom można złagodzić dokuczliwe dolegliwości, takie jak ból głowy, rozdrażnienie czy trudności z koncentracją. Specjaliści doradzają, aby zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Nie rezygnujmy z wyjścia z domu nawet podczas brzydkiej pogody. Starajmy się ten czas spędzić aktywnie, bo wtedy nasz organizm łatwiej przyzwyczaja się do zmian atmosferycznych. Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości snu, codziennie potrzebujemy ok. 7-8 godzin. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z porannym wstaniem, a w ciągu dnia unikniemy uczucia senności.

Lekarze zalecają, aby wypróbować również tabletki dla wrażliwych na zmianę pogody z zawartością melisy, żeń-szenia czy kofeiny. Możemy przyjmować też lecytynę. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pomaga przy problemach z koncentracją i pamięcią. Dobry jest również magnez, który łagodzi drażliwość, stres, obniża pobudliwość, a także witaminy z grupy B – regulują działanie układu nerwowego, poprawiają pamięć, nastrój i szybkość reakcji.


Komentarze
Stanisława Hołyszko

Ja wczoraj w nocy nie mogłam spać... bolały mnie bardzo moje kości... :D W domu jest gorąco a na zewnątrz zimno i pochmurno +14... Pozdrawiam !

23 sierpień 2017 - 12:43
Odpowiedz
Joanna Marta Kiedrowska

glowa mi peka od kilku dni

23 sierpień 2017 - 15:14
Odpowiedz
Joanna Łukasz Patyk

O tak samopoczucie fatalne.. Ciagle zmęczenie daje w kość..czasami dochodzi ból głowy..chodzę jak ćma..

23 sierpień 2017 - 16:20
Odpowiedz
Kamila Weronika Kamila

Mi strasznie głowę ściska i się w niej kręci to nie jest mile 😢

25 sierpień 2017 - 23:37
Odpowiedz
Kasia Zawistowska

A myślałam że tylko ja się tak męczę 😕 bociany też widziałam 😢

26 sierpień 2017 - 20:53
Odpowiedz