| |
Zagrożenie!
Tysiące martwych ryb w wielu krajach i zmniejszenie populacji owadów w Niemczech o 80%! Co za tym stoi?

Tysiące martwych ryb w wielu krajach i zmniejszenie populacji owadów w Niemczech o 80%! Co za tym stoi?

W ostatnich dniach media społecznościowe na całym świecie obiegają zdjęcia masowo zdechłych ryb, padniętych wielorybów, a nawet zmniejszenia populacji owadów o blisko 80%! Nasuwa się niepokojące pytanie, co za tym stoi?

Na plażach Brazylii, między lipcem a październikiem br. padło ponad 100 wielorybów! To absolutny rekord wszech-czasów.

Martwy wieloryb na plaży w Brazylii. Foto: Evandro Veiga

Wieloryb na plaży w Brazylii

Należy jednak dodać, że populacja wielorybów w pobliżu brazylijskiego wybrzeża w 2002 roku liczyła około 3800 osobników, a obecnie jest już ponad 17 tys. tych ssaków. Brazylijski Instytut Wielorybnictwa wyjaśnia, że wzrost populacji gatunków powoduje więcej zgonów w wyniku naturalnych przyczyn, takich jak np. choroby, ale również wpływa na to działalność człowieka. Według Miltona Marcondesa, koordynatora badań nad projektem Baleia Jubarte, przyczyniają się do tego pozostawione przez rybaków śmieci i ogromne sieci, które zatruwają i ranią wieloryby. Eksperci podejrzewają również kolizje humbaków z rosnącą ilością dużych statków przecinających obszary ich koncentracji. 

Tymczasem w Indiach ponad 5 tys. martwych ryb Tilapia wypłynęło na powierzchnię jeziora Mahbubsagar. Oficerowie Komisji Kontroli Zanieczyszczeń, którzy przybyli na miejsce, po wstępnych kontrolach stwierdzili, że jezioro zostało zanieczyszczone ściekami domowymi.

Martwe ryby w Indiach

Martwe ryby w Indiach

"Zebraliśmy próbki, aby sprawdzić, co spowodowało to masowe zdychanie ryb" - powiedział Bhadra Girish, inżynier ds. Środowiska PCB. Departament nakazał pilne wpuszczenie wapna i soli do wody w celu zatrzymania wzrostu szkodliwych bakterii. W ten sposób chcą ochronić inne odmiany słodkowodnych ryb.

Wiele tysięcy martwych ryb znaleziono również w Paragwaju na rzece Confuso. Naukowcy pobrali próbki wody w celu określenia przyczyny takiej sytuacji. Wstępnie podejrzewają odprowadzenie nielegalnych toksycznych ścieków domowych lub przemysłowych.

Tysiące martwych ryb odnaleziono również w Portugalii na rzece Tag oraz na 10 km plaży w Hua Hin w Tajlandii. W Portugalii nie znaleziono jeszcze jednoznacznej przyczyny, ale w Tajlandii eksperci podejrzewają, że woda słodka odprowadzona po ulewach z rzek do morza, zmniejszyła ilość rozpuszczonego tlenu.

Plaża z martwymi rybami w Tajlandii. Foto: Chaiwat Satyaem 

Plaża z martwymi rybami w Tajlandii

Nietypową sytuację odnotowano również w Niemczech. W ciągu ostatnich 27 lat, we wszystkich narodowych rezerwatach przyrody zmniejszyła się populacja owadów o 80%! Jest to sytuacja niewyjaśniona oraz niepokojąca, gdyż może to wywoływać kaskadowe skutki dla procesu produkcji żywności. Z niemieckich badań wynika, że spadek populacji owadów w sezonie zimowym wynosił 76%, a w letnim sięgał 82%! Spadek populacji rejestrowano bez względu na typ siedliska. Zmianą pogody, użytkowania gruntów i charakterystyki siedlisk nie można wyjaśnić tego ogólnego spadku. Przykładem może być populacja motyli łąkowych, których ilość w latach 1990-2011 zmniejszyła się o 50%!

Opracowanie DobraPogoda24.pl


Komentarze
Katarzyna Łucja Szuba

Więcej syfu niech człowiek produkuje, to napewno będzie lepiej... 😥

20 październik 2017 - 13:10
Odpowiedz