| |
Zagrożenie!
Z Kuźnicy do Rewy, czyli Marsz Śledzia przez Bałtyk

Z Kuźnicy do Rewy, czyli Marsz Śledzia przez Bałtyk

Z danych turystycznych wynika, że połowa polskich turystów wybiera wypoczynek nad Morzem Bałtyckim. Na drugim miejscu są tradycyjnie góry. Będąc nad Bałtykiem, warto odwiedzić jedno z ciekawszych miejsc. Mowa o wąskim Cyplu Rewskim, wcinającym się w głąb Zatoki Puckiej w pobliżu Rewy.

Cypel Rewski wchodzący w głąb Zatoki Puckiej. Zdjęcie otrzymaliśmy od Mariusza Grodeckiego

Cypel Rewski Marsz Śledzia

Płynący prąd morski wzdłuż brzegów Zatoki Gdańskiej utworzył tę wyjątkową atrakcję turystyczną. Przy niskim stanie wody można przejść z Rewy, aż do Mierzei Helskiej. Na początku wkraczamy na wąski, kilometrowy odcinek cyplu, aż dochodzimy do długiej na około 700 m Głębinki, której głębokość dochodzi miejscami do 5 metrów. Jest to sztuczny przekop, stale utrzymywany i pogłębiany w celu umożliwienia żeglugi małych jednostek do portu w Pucku. Za nim pojawia się Rybitwia Mielizna ciągnąca się przez 10 km. Płycizna ta na ogół nie jest głębsza od 1 metra, dzięki temu w sprzyjających warunkach pogodowych przejdziemy pieszo z Rewy na mierzeję w okolicach osady Kuźnica, nie zanurzając się przez większość drogi głębiej niż do pasa. Dodatkową atrakcją na Rybitwiej Mieliźnie jest wrak małego polskiego okrętu podwodnego ORP Kujawiak. Wystaje on ponad powierzchnię wody.

Zatoka Pucka z widoczną Mierzeją Helską oraz Cyplem Rewskim i Rybitwią Mielizną. Zdjęcie z 15 lipca 2019 roku. Dane: Copernicus/ESA

Cypel Rewski zdjęcie satelitarne

Raz w roku odbywa się Marsz Śledzia po Rybitwiej Mieliźnie (Ryfie Mew), ale spotyka się on z licznymi protestami organizacji ekologicznych w tym WWF. Argumentują oni, że Ryf Mew jest częścią morskich obszarów programu Natura 2000, ponadto jest siedliskiem ptaków i ostoją fok.

Trasa Marszu Śledzia widoczna z satelity. Zdjęcie z 15 lipca 2019 roku. Dane: Copernicus/ESA

Marsz Śledzia

Z kolei organizatorzy marszu przekonują, że impreza ma na celu przywrócenie obszaru dla bezpiecznej turystyki i rekreacji, zapoznania uczestników marszu z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także z przyrodą na tym obszarze.

W tym roku marsz zaplanowano na sobotę 17 sierpnia, a termin zapasowy wyznaczono na niedzielę 18 sierpnia. Gdyby w tych terminach ze względów pogodowych marsz się nie odbył, to wyznaczono jeszcze jeden termin zapasowy na 24 sierpnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!