| |
Zagrożenie!

Opracowano mapę najbardziej i najmniej toksycznych krajów na świecie. Wyniki zaskakują!

Brytyjska firma Eco Experts opracowała mapę najbardziej i najmniej toksycznych krajów na świecie (im ciemniejszy kolor tym bardziej toksyczny). Zestawienie zawiera dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej i Światowej Organizacji Zdrowia.

Każdy z krajów oceniono na podstawie pięciu kryteriów: zużycia energii, emisji dwutlenku węgla, zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza i produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

"To badanie jest sposobem na wskazanie największych trucicieli na całym świecie" - powiedział Jon Whiting, menedżer z firmy Eco Experts. "Ich brak działania przeciwko emisji nie tylko naraża ich populacje na śmiertelne choroby związane z zanieczyszczeniem, ale także zagraża przyszłości naszej planety. Zagrożenia te nie są odległymi problemami dla przyszłych pokoleń. Badania wskazują na potrzebę szybkiego działania każdego kraju i większego inwestowania w alternatywne źródła energii ze źródeł odnawialnych” – dodał.

Mapa zanieczyszczenia w krajach

Według Eco Experts, najmniej toksycznym krajem na świecie jest Kenia, a następnie Tanzania, Etiopia, Mozambik i Kamerun. Z kolei Arabia Saudyjska jest najbardziej toksyczna, a blisko niej znajdują się Indie, Chiny, a następnie Kuwejt, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W rzeczywistości z 10 najbardziej toksycznych krajów, aż 8 znajduje się na Bliskim Wschodzie.

Badania wykazały, że kraje na tym obszarze mają jedne z najwyższych wskaźników liczby zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Przykładowo, w Turkmenistanie przypada aż 108 zgonów z tego tytułu na 100 000 rocznie. Co zaskakujące, prawdopodobnie Kanada jest najbardziej toksyczna w Ameryce Północnej, a Meksyk najmniej! Stany Zjednoczone leżą w połowie stawki i są na 66 miejscu na świecie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!