| |
Zagrożenie!

Utrzymuje się zagrożenie pożarowe w Europie. Na początku sierpnia wzrośnie w centrum kontynentu

Od początku lata utrzymuje się wysokie zagrożenie pożarowe na południu Europy. W najbliższych dniach przejściowo wzrośnie również w centrum kontynentu, w tym w Polsce. W ciągu ostatniej doby 29/30.07 z pożarami walczyli m.in. hiszpańscy strażacy. Pożar od czwartku 27.07 występuje w południowo-wschodniej części kraju, gdzie pali się około tysiąc hektarów lasu sosnowego.

Do tej pory z wiosek i pól namiotowych w gminie Yeste ewakuowano 500 osób. Do walki z ogniem oddelegowano również 20 samolotów i helikopterów, które prowadzą akcję gaśniczą z powietrza.

Prognozowany stopień ryzyka pożarowego w Europie, 2 sierpnia br. Mapa: EFFIS

Mapa pożarowa w Europie

Hiszpania jest kolejnym krajem po Francji, Portugalii, Chorwacji i Włoszech, w którym upalne lato skutkuje dużą liczbą pożarów. Przypomnijmy, we Francji władze musiały walczyć z pożarami, które pojawiły się w okolicach plaż obleganych przez turystów na Lazurowym Wybrzeżu. W konsekwencji ewakuowano tam około 10 tysięcy osób. Z kolei w Portugalii pożary wystąpiły głównie na obszarze lasów. Tysiące ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domostw.

Zdjęcie satelitarne NASA z wykrytymi ogniskami pożarów. 29 lipca br. 

Pożary w Europie na zdjęciu satelitarnym

Wczorajsze 29.07 zdjęcie satelitarne wykonane w godzinach południowych wskazuje, że sporo ognisk pojawiło się również na południu Rumunii, co ma jednak związek głównie z prowadzoną działalnością rolniczą.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!