| |
Zagrożenie!
Zostanie wydana aktualizacja mapy zagrożenia powodziowego

Zostanie wydana aktualizacja mapy zagrożenia powodziowego

Po tragicznej powodzi w 1997, a także w 2001 i 2010 roku opracowano specjalną mapę, która wskazuje rejony najbardziej narażone w przyszłości na zalanie w wyniku wystąpienia fali powodziowej. Z danych odczytamy, jakie potencjalne szkody materialne wywoła powódź oraz sprawdzimy, gdzie woda może dotrzeć w wyniku wylania z koryta rzeki lub przerwania wałów przeciwpowodziowych.

Po kilku latach zostaną opracowane, a w zasadzie zaktualizowane nowe zagrożenia powodziowe dla około 600 rzek. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej poinformował, że we współpracy z samorządami przystąpił do wykonania planów przestrzennych zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zgodnie z prawem wodnym i unijnymi przepisami, aktualizacja ma być przeprowadzana co 6 lat. "Celem projektu jest nie tylko wskazanie zagrożonych zalaniem miejsc, czy jak daleko fala dotrze, mapy wskażą także liczbę mieszkańców, która jest zagrożona zalaniem oraz przedstawią wysokość strat" - zapowiedział dyrektor Departamentu Planowania i Zasobów Wodnych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Przemysław Gruszecki.

Mapa zagrożenia powodziowego

Mapa zagrożenia powodziowego

Radosław Radoń z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie dodał, że dostosowanie map do obecnych warunków jest niezbędne dla inwestujących w pobliżu rzek. Inwestujący w miejscu zagrożonym powodzią będą robić to na własną odpowiedzialność. "Po zapoznaniu się z mapami, każdy zastanowi się, czy warto na przykład prowadzić jakąś działalność w takim miejscu, a jeśli na to się zdecyduje, to powinien znaleźć takie rozwiązanie, by w razie powodzi nie ponosić większych kosztów" - wyjaśniał Radoń na antenie Polskiego Radia.

Projekt "Przegląd i aktualizacja map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego" dotyczy rzek o łącznej długości ponad 14 tysięcy kilometrów. Przedsięwzięcie zostanie zakończone pod koniec 2019 roku. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 52 miliony złotych, z czego około 45 milionów stanowią środki z dofinansowania unijnego. Dotychczasowe mapy zagrożenia powodziowego znajdziecie na stronach ISOK.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!