| |
Zagrożenie!

Czy w Belgii miała miejsce awaria elektrowni atomowej i nad Polskę nadciąga radioaktywna chmura?

Od kilku dni na różnych stronach internetowych możemy przeczytać o rzekomej awarii elektrowni atomowej w Belgii. Pojawiły się również informacje o "chmurze radioaktywnej" zbliżającej się do Polski oraz o potrzebie zażywania jodu. Fakty są jednak inne i nie należy panikować oraz siać niepotrzebnych spekulacji.

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski. Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości. Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę – czytamy na stronie PAA.

Sytuacja radiacyjna w Polsce, 3 września br.

Mapa radiacyjna Polski

Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

Mapa radiacyjna Europy, 4 września br.

Mapa radiacyjna Europy


Komentarze
Stanisława Hołyszko

Super !!!! U nas nareszcie pada... :D Hmm... awaria elektrowni atomowej ????

04 wrzesień 2017 - 08:29
Odpowiedz