| |
Zagrożenie!
Polska powinna stawiać na małe reaktory jądrowe? Raport Instytutu Sobieskiego

Polska powinna stawiać na małe reaktory jądrowe? Raport Instytutu Sobieskiego

Co dalej z polskim sektorem energetycznym? To pytanie zadaje sobie wielu ekspertów, bowiem w przyszłości musimy nawiązać do ambitnej polityki klimatycznej UE przewidującej redukcję emisji CO2. Niestety, nasz sektor energetyczny jest nadal w większości oparty na węglu, dlatego przechodzenie na OZE nie może być jedynym rozwiązaniem, aby osiągnąć neutralność klimatyczną. Potrzebny jest miks energetyczny, czyli OZE plus energia jądrowa.

Instytut Sobieskiego przygotował raport z którego wynika, że Polska powinna zaangażować się w budowę małych modułowych reaktorów jądrowych. Z reaktorów SMR mogłyby korzystać zakłady przemysłowe, lokalne samorządy czy istniejące już elektrociepłownie. W ten sposób zyskałyby większą niezależność od dostaw węgla i gazu oraz mniejszą emisje dwutlenku węgla. Jak przekonuje Anna Przybyszewska - autorka raportu - małe reaktory jądrowe są przyszłością energetyki, dlatego państwo powinno wspierać ich budowę. -"Nasi sąsiedzi, tacy jak Estonia, Litwa czy Ukraina już dogadują się z potencjalnymi wytwórcami i dostawcami reaktorów SMR. To jest odpowiedni moment na to, by Polska również włączyła się w ten proces"- powiedziała Przybyszewska na antenie Polskiego Radia.

Elektrownia jądrowa w Polsce Raport SMR Instytutu Sobieskiego

Sceptyczny do wniosków raportu jest Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów Państwowych. -”Reaktory SMR nie są w tej chwili alternatywą dla budowy dużych reaktorów jądrowych przewidzianych w Polskim Programie Energetyki Jądrowej. Małe reaktory, o ile w ogóle powstaną, mają dla siebie pewien segment do zagospodarowania. Jest to na przykład ciepło przemysłowe, praca w wyizolowanych sieciach, daleka Północ, obszary pustynne czy wyspy. Nie jest to jeszcze ten etap, w którym możemy na poważne rozważać rozwój czy implementację takiej technologii”- powiedział Tomasz Nowacki.

Raport zawiera sześć rekomendacji dla Polski:

1. Polska powinna jak najszybciej wdrożyć program redukcji emisji dwutlenku węgla. W tym celu rekomenduje się ukierunkowanie działań na zwiększenie wykorzystania jądrowych i odnawialnych źródeł energii.

2. Zmiana polityki energetycznej Polski powinna przebiegać w sposób zrównoważony, oparty na synergii źródeł jądrowych i odnawialnych.

3. Polska powinna zmierzać w kierunku stworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla zwiększenia wykorzystania synergii odnawialnych i jądrowych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

4. Istnieje w Polsce potencjalny rynek zbytu SMR, nie będący konkurencją dla wielkoskalowej energetyki jądrowej.

5. Tylko zdecydowane działania polskich decydentów mogą skutkować aktywnym uczestnictwem w tworzącym się rynku SMR.

6. Znalezienie finansowania dla projektów SMR bez udziału lub z niewielkim udziałem państwa jest możliwe.

Koncepcja małych reaktorów modułowych SMR pojawiła się około dziesięciu lat temu w Stanach Zjednoczonych. Miała być receptą na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Reaktor SMR może wytwarzać maksymalnie do 300 megawatów, ale zazwyczaj jest to, od 50 do 100 megawatów. W październiku list intencyjny w sprawie zbadania możliwości budowy takiego reaktora w Polsce podpisał miliarder Michał Sołowow. Reaktor miałby zasilać należące do Sołowowa zakłady przemysłowe Synthos.

Raport Instytutu Sobieskiego do ściągnięcia

DobraPogoda24, Raport SMR dla Polski IS, IAR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!