Polska powinna stawiać na małe reaktory jądrowe? Raport Instytutu Sobieskiego
Co dalej z polskim sektorem energetycznym? To pytanie zadaje sobie wielu ekspertów, bowiem w przyszłości musimy nawiązać do ambitnej polityki klimatycznej UE przewidującej redukcję emisji CO2. Niestety, nasz sektor energetyczny jest nadal w większości oparty na węglu, dlatego przechodzenie na OZE nie może być jedynym rozwiązaniem, aby osiągnąć neutralność klimatyczną. Potrzebny jest miks energetyczny, czyli OZE plus energia jądrowa.
Instytut Sobieskiego przygotował raport z którego wynika, że Polska powinna zaangażować się w budowę małych modułowych reaktorów jądrowych. Z reaktorów SMR mogłyby korzystać zakłady przemysłowe, lokalne samorządy czy istniejące już elektrociepłownie. W ten sposób zyskałyby większą niezależność od dostaw węgla i gazu oraz mniejszą emisje dwutlenku węgla. Jak przekonuje Anna Przybyszewska - autorka raportu - małe reaktory jądrowe są przyszłością energetyki, dlatego państwo powinno wspierać ich budowę. -"Nasi sąsiedzi, tacy jak Estonia, Litwa czy Ukraina już dogadują się z potencjalnymi wytwórcami i dostawcami reaktorów SMR. To jest odpowiedni moment na to, by Polska również włączyła się w ten proces"- powiedziała Przybyszewska na antenie Polskiego Radia.
Sceptyczny do wniosków raportu jest Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów Państwowych. -”Reaktory SMR nie są w tej chwili alternatywą dla budowy dużych reaktorów jądrowych przewidzianych w Polskim Programie Energetyki Jądrowej. Małe reaktory, o ile w ogóle powstaną, mają dla siebie pewien segment do zagospodarowania. Jest to na przykład ciepło przemysłowe, praca w wyizolowanych sieciach, daleka Północ, obszary pustynne czy wyspy. Nie jest to jeszcze ten etap, w którym możemy na poważne rozważać rozwój czy implementację takiej technologii”- powiedział Tomasz Nowacki.
Raport zawiera sześć rekomendacji dla Polski:
1. Polska powinna jak najszybciej wdrożyć program redukcji emisji dwutlenku węgla. W tym celu rekomenduje się ukierunkowanie działań na zwiększenie wykorzystania jądrowych i odnawialnych źródeł energii.
2. Zmiana polityki energetycznej Polski powinna przebiegać w sposób zrównoważony, oparty na synergii źródeł jądrowych i odnawialnych.
3. Polska powinna zmierzać w kierunku stworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla zwiększenia wykorzystania synergii odnawialnych i jądrowych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
4. Istnieje w Polsce potencjalny rynek zbytu SMR, nie będący konkurencją dla wielkoskalowej energetyki jądrowej.
5. Tylko zdecydowane działania polskich decydentów mogą skutkować aktywnym uczestnictwem w tworzącym się rynku SMR.
6. Znalezienie finansowania dla projektów SMR bez udziału lub z niewielkim udziałem państwa jest możliwe.
Koncepcja małych reaktorów modułowych SMR pojawiła się około dziesięciu lat temu w Stanach Zjednoczonych. Miała być receptą na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Reaktor SMR może wytwarzać maksymalnie do 300 megawatów, ale zazwyczaj jest to, od 50 do 100 megawatów. W październiku list intencyjny w sprawie zbadania możliwości budowy takiego reaktora w Polsce podpisał miliarder Michał Sołowow. Reaktor miałby zasilać należące do Sołowowa zakłady przemysłowe Synthos.
Raport Instytutu Sobieskiego do ściągnięcia
DobraPogoda24, Raport SMR dla Polski IS, IAR