| |
Zagrożenie!
Ludzie załamują ręce. Gradobicia niszczą doszczętnie uprawy, samochody i dachy. Nagle biało w środku lata

Ludzie załamują ręce. Gradobicia niszczą doszczętnie uprawy, samochody i dachy. Nagle biało w środku lata

W tym tygodniu w Europie wystąpiły bardzo silne burze, które przynosiły ulewy, wichury oraz ogromne gradobicia. Średnica największych gradzin przekraczała 10-14 cm. Grad niszczył uprawy, zasypywał drogi, dziurawił dachy i elewację ścian budynków. W czasie nawałnicy nagle robiło się biało w środku lata, jakby panowała zima. Ludzi załamują ręce, bo ich wysiłki poszły na marne. Najnowszym przykładem może być gradobicie w Chorwacji z rejonu miejscowości Kopacevo i Duga Resa.

Potężne gradobicie w Chorwacji w rejonie miejscowości Kopacevo, 13 lipca 2023. Foto: FB Lakatos Tamara

Potężne gradobicie w Chorwacji, grad zniszczył uprawy, samochody i dachy, lipiec 2023

Po gradobiciach w zasadzie nie ma już czego zbierać. Uprawy są dosłownie zniszczone i cały włożony wysiłek, w tym poniesione środki i nakłady pracy poszły na marne. Rolnicy łapią się za głowę i muszą wszystko zaczynać od początku. Koszty produkcji rolnych rosną w Europie nie tylko ze względu na coraz wyższe ceny środków ochrony roślin, ale także na rosnące ryzyko zniszczenia upraw przez warunki pogodowe.

Burze superkomórkowe niosące gradobicia w rejonie Chorwacji notowane 13 lipca 2023. Dane: burze dziś

Potężne gradobicia w Chorwacji, nagle biało w środku lata, grad zniszczył uprawy, samochody i dachy, lipiec 2023

Przyszłość nie zapowiada się dobrze, gdyż będziemy musieli liczyć się z postępującym wzrostem cen żywności. Straty, jakie ponoszą plantatorzy ciągle rosną. Obecnie prowadzenie plantacji bez poważnego ubezpieczenia od skutków klęsk pogodowych wydaje się bardzo dużym ryzykiem, które nie warto ponosić. Do tego dochodzą ciągle rosnące koszty produkcji, jak również potrzeby w zmian w infrastrukturze gospodarstw. Rolnicy w wielu regionach Europy są zmuszeni do zakładania siatek ochronnych przed gradem. Z uwagi na obszar plantacji koszty takiej inwestycji nie są małe.

Grad wielkości jajek spadł w Chorwacji w miejscowości Duga Resa, 14 lipca 2023

Niestety, w najbliższych dniach i tygodniach nadal ryzyko gradobić w czasie burz będzie występować w wielu regionach Europy, w tym także w Polsce. Często opadom gradu towarzyszą przejścia superkomórek burzowych z ulewnym deszczem i wiatrem o sile wichury. Po takich nawałnicach straty są bardzo poważne, bo nie kończy się tylko na zniszczeniu upraw, ale grad uszkadza lub niszczy dachy, gdyż często dziurawi poszycia, jak również rozbija szyby w samochodach i wgniata ich karoserię. Przykładów z ostatniego tygodnia jest mnóstwo.

Skutki potężnego gradobicia w Chorwacji w rejonie miejscowości Kopacevo, 13 lipca 2023

Najbliższej doby na 17 lipca podwyższone prawdopodobieństwo burz z gradem obejmuje w Europie obszar, od wschodniej Hiszpanii przez południowo wschodnią Francję, północne Włochy, Szwajcarię, Austrię, południowe Niemcy, Czechy po lokalnie Słowację i Polskę.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 17 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, gdzie będą gradobicia do 17 lipca 2023

Niepokojąco wyglądają prognozy burz szczególnie dla południowej i południowo wschodniej Polski na poniedziałek 17.07, bo będzie miejscami podwyższone ryzyko burz gradowych z wichurami. Najnowszą prognozę konwekcyjną na ten dzień wydamy o poranku. Będzie dostępna w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!