Ludzie walczą z żywiołem. Deszcz zalał drogi i domy. Powódź błyskawiczna na południu
Kolejne w tym sezonie silne ulewy ze stacjonarnymi burzami uderzyły na południu Europy powodując zalania i podtopienia dróg oraz domów i pól uprawnych. Powódź błyskawiczna minionej doby dotknęła szczególnie mieszkańców Rumunii. Z żywiołem walczą załamani ludzie, którzy mogą jedynie liczyć na pomoc służb ze straży pożarnej. Deszcz spowodował powodzie, zwłaszcza w rejonie miejscowości Comuna Mica, Calina, Dragasani i Sutesti. Sumy opadów sięgały w krótkim czasie kilkudziesięciu litrów wody na m2 ziemi.
Powódź błyskawiczna zalewa drogi, domy i pola w Rumunii. Skutki ulewy w rejonie Comuna Mica, 2 lipca 2023. Foto: Meteoplus
Bardzo wolno przemieszczające się burze z intensywnymi opadami deszczu i lokalnie gradu spowodowały szybką akumulację na gruncie, który nie był w stanie wchłonąć nadmiaru wody. Miejscami w ciągu 1-2 godzin notowano nawet 50 litrów wody na m2 ziemi. Ludzie byli rozgoryczeni i załamani, bo nikt z lokalnych decydentów ze sztabów kryzysowych nie był dostępny. Pomoc udzielali jedynie strażacy. Część motopomp nie działało, co jeszcze bardziej sfrustrowało mieszkańców.
Burze zanotowane w południowo wschodniej Europie niosące miejscami ulewy i gradobicia powodujące zalania i powodzie. Miniona doba do godziny 16:00, 3 lipca 2023
Ulewne deszcze spowodowały powodzie szczególnie w niektórych regionach hrabstwa Valcea. Przykładem jest Dragasani, gdzie na ulicy dwa samochody dostawcze utknęły w wodzie pod mostem kolejowym. Silne burze z ulewami nadal występują w Rumunii i obecnie przesunęły się na wschód kraju. Ulewy uderzyły w kolejne regiony w tym miasto Konstanca.
Ulewny deszcz ze stacjonarną burzą spowodował powódź w Rumunii. Skutki opadów w okręgu Kluż, 2 lipca
Kolejne dni lipca nadal miejscami będą przynosić ulewy pochodzenia burzowego. W pierwszej dekadzie lipca takie zjawiska są szczególnie prognozowane miejscami w Rumunii, Bułgarii, Ukrainie, między północnymi Włochami, Austrią i Słowenią oraz między Hiszpanią i Francją. Sporo deszczu spadnie również na północy, zachodzie i wschodzie kontynentu, w tym w Irlandii.
Prognoza sumy opadów w Europie do 10 lipca 2023
Uderzenie powodzi jest dosłownie błyskawiczne stąd taka nazwa zjawiska, bo często z okresu suszy w sezonie letnim w danym regionie możemy przejść do zalań i podtopień. Zbita i wyschnięta ziemia nie jest w stanie wtedy przyjąć nadmiaru wody, a zarośnięte rowy melioracyjne i zapchane kanalizacje, często z przestarzałą infrastrukturą są niewydajne.
Skutki powodzi w Rumunii, gmina Vorta w okręgu Hunedoara, 2 lipca 2023
Z kolei prognozy dla Polski w ujęciu całego kraju w pierwszej dekadzie lipca nie przewidują obecnie większych opadów. Wyjątkiem miejscami mogą być jedynie rejony burz, dlatego zalecamy codzienne sprawdzanie prognoz burzowych z rozproszoną konwekcją.
Prognoza obszaru chwiejności powietrza w którym miejscami mogą się rozwinąć burze, 5 lipca 2023
W najbliższych dniach najwięcej burz jest prognozowanych na południu, wschodzie i południowym wschodzie Europy, w tym szczególnie na Bałkanach.
DobraPogoda24.pl