| |
Zagrożenie!
Ludzie mają dość. Ogromna ulewa i błyskawiczna powódź na południu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ludzie mają dość. Ogromna ulewa i błyskawiczna powódź na południu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Nagłe ulewy z burzami i gradobiciami ostatniej doby dotarły do Polski, ale są to zjawiska lokalne i rozproszone o których szerzej informujemy w naszych wcześniejszych prognozach. Ryzyko powodzi błyskawicznej nadal występuje szczególnie na Bałkanach. Ostatniej doby do grona krajów z nagłą powodzią dołączyło Kosowo. Najwięcej deszczu spadło w rejonie miejscowości Vushtrri, Batllave i Dyz. Woda zalała drogi, pojazdy, pola i podtopiła domy. Ogłoszono stan wyjątkowy. Przyczyną powodzi były burze i stacjonarne ulewy.

Powódź błyskawiczna w Kosowie w rejonie miejscowości Vushtrri, 14 czerwca 2023. Foto: Fidan Kackini

Potężna ulewa i burza przyniosła powódź w Kosowie, zalane domy, drogi i pojazdy w kilku miejscowościach, czerwiec 2023

Nagłe oberwanie chmury spowodowało wystąpienie powodzi błyskawicznej tym razem w kilku gminach Kosowa. Ulewa z sumami opadów sięgającymi 50-100 litrów wody na m2 ziemi zalała drogi szczególnie w mieście Vushtrri, gdzie dodatkowo do powodzi przyczyniło się również wylanie rzeki Terrstena.

Silne burze z ulewami zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:10, 15 czerwca 2023

Silne burze, ulewy i powódź w Kosowie, zalane drogi i pojazdy w kilku miastach, czerwiec 2023

W kosowskiej gminie Vushtrri ogłoszono stan wyjątkowy. Zalane ulice, pola i podwórka notowano również w miejscowości Orllan w gminie Podujevie.

Powódź błyskawiczna w Kosowie w Vushtrri, 14 czerwca 2023

Ryzyko powodziowe na Bałkanach nadal utrzyma się w kolejnych dniach czerwca, zwłaszcza między zachodnią połową Rumunii przez zachodnią połowę Bułgarii po Grecję i Turcję, gdzie miejscami może spaść nawet 50-180 mm wody na m2 ziemi. Spore opady deszczu są również prognozowane tuż za wschodnią granicą Polski w zachodniej Białorusi i Ukrainie, ale również w naszym kraju lokalnie znowu dojdzie do zalań i podtopień w rejonach burz. Z tego względu zalecamy dokładne śledzenie rozwoju zachmurzenia i obszaru występowania opadów nad krajem.

Ulewy prognozowane w Europie. Przewidywane sumy opadów do 21 czerwca 2023

Ryzyko powodzi na Bałkanach, woda zalała Kosowo, to była błyskawiczna powódź czerwiec 2023

Ostatnich przykładów powodzi z Rumunii, Bułgarii i Kosowa znowu będzie więcej. Ludzie mają już dość bo na uderzenie takiego lokalnego żywiołu nie da się przygotować. Nawalne niemal stacjonarne ulewy uderzają nagle i zalewają dosłownie wszystko na swojej drodze.

Skutki powodzi błyskawicznej w Kosowie w rejonie Bruznik i Novalan, 14 czerwca 2023

Najbliższej doby na 16 czerwca, główne ryzyko miejscami burz z ulewami i opadami gradu dotyczy szczególnie północnej, zachodniej i północno zachodniej Polski. Obszar prawdopodobieństwa sprawdzicie w zakładce prognoza burz. Ponadto burze będą możliwe także szczególnie, od południowej Francji przez Włochy, środkowe i południowe Bałkany po zachodnią Turcję.

Prognoza burz dla Europy 16-17 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 16-17 czerwca 2023

Kolejnej doby z 16-17 czerwca główne ryzyko burz z ulewami i gradem w Europie obejmie obszar, od pogranicza północno zachodniej Hiszpanii i północnej Portugalii przez północne Włochy, południowe i środkowe Bałkany po zachodnią i północno zachodnią Polskę oraz częściowo Niemcy, gdzie nadal zaznaczy się wpływ górnego niżu. W następnych dniach czeka nas w Polsce oczekiwany wzrost temperatur, ale nadal miejscami będą możliwe burze z przelotnym deszczem i gradem. Przejściowo w co najmniej kilku miejscach zanotujemy ponownie upał, czyli temperaturę osiągającą lub przekraczającą 30 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!