
Ludzie mają dość. Ogromna ulewa i błyskawiczna powódź na południu. Ogłoszono stan wyjątkowy
Nagłe ulewy z burzami i gradobiciami ostatniej doby dotarły do Polski, ale są to zjawiska lokalne i rozproszone o których szerzej informujemy w naszych wcześniejszych prognozach. Ryzyko powodzi błyskawicznej nadal występuje szczególnie na Bałkanach. Ostatniej doby do grona krajów z nagłą powodzią dołączyło Kosowo. Najwięcej deszczu spadło w rejonie miejscowości Vushtrri, Batllave i Dyz. Woda zalała drogi, pojazdy, pola i podtopiła domy. Ogłoszono stan wyjątkowy. Przyczyną powodzi były burze i stacjonarne ulewy.
Powódź błyskawiczna w Kosowie w rejonie miejscowości Vushtrri, 14 czerwca 2023. Foto: Fidan Kackini
Nagłe oberwanie chmury spowodowało wystąpienie powodzi błyskawicznej tym razem w kilku gminach Kosowa. Ulewa z sumami opadów sięgającymi 50-100 litrów wody na m2 ziemi zalała drogi szczególnie w mieście Vushtrri, gdzie dodatkowo do powodzi przyczyniło się również wylanie rzeki Terrstena.
Silne burze z ulewami zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:10, 15 czerwca 2023
W kosowskiej gminie Vushtrri ogłoszono stan wyjątkowy. Zalane ulice, pola i podwórka notowano również w miejscowości Orllan w gminie Podujevie.
Powódź błyskawiczna w Kosowie w Vushtrri, 14 czerwca 2023
Ryzyko powodziowe na Bałkanach nadal utrzyma się w kolejnych dniach czerwca, zwłaszcza między zachodnią połową Rumunii przez zachodnią połowę Bułgarii po Grecję i Turcję, gdzie miejscami może spaść nawet 50-180 mm wody na m2 ziemi. Spore opady deszczu są również prognozowane tuż za wschodnią granicą Polski w zachodniej Białorusi i Ukrainie, ale również w naszym kraju lokalnie znowu dojdzie do zalań i podtopień w rejonach burz. Z tego względu zalecamy dokładne śledzenie rozwoju zachmurzenia i obszaru występowania opadów nad krajem.
Ulewy prognozowane w Europie. Przewidywane sumy opadów do 21 czerwca 2023
Ostatnich przykładów powodzi z Rumunii, Bułgarii i Kosowa znowu będzie więcej. Ludzie mają już dość bo na uderzenie takiego lokalnego żywiołu nie da się przygotować. Nawalne niemal stacjonarne ulewy uderzają nagle i zalewają dosłownie wszystko na swojej drodze.
Skutki powodzi błyskawicznej w Kosowie w rejonie Bruznik i Novalan, 14 czerwca 2023
Najbliższej doby na 16 czerwca, główne ryzyko miejscami burz z ulewami i opadami gradu dotyczy szczególnie północnej, zachodniej i północno zachodniej Polski. Obszar prawdopodobieństwa sprawdzicie w zakładce prognoza burz. Ponadto burze będą możliwe także szczególnie, od południowej Francji przez Włochy, środkowe i południowe Bałkany po zachodnią Turcję.
Prognoza burz dla Europy 16-17 czerwca 2023 do godziny 08:00
Kolejnej doby z 16-17 czerwca główne ryzyko burz z ulewami i gradem w Europie obejmie obszar, od pogranicza północno zachodniej Hiszpanii i północnej Portugalii przez północne Włochy, południowe i środkowe Bałkany po zachodnią i północno zachodnią Polskę oraz częściowo Niemcy, gdzie nadal zaznaczy się wpływ górnego niżu. W następnych dniach czeka nas w Polsce oczekiwany wzrost temperatur, ale nadal miejscami będą możliwe burze z przelotnym deszczem i gradem. Przejściowo w co najmniej kilku miejscach zanotujemy ponownie upał, czyli temperaturę osiągającą lub przekraczającą 30 st. C.
DobraPogoda24.pl