| |
Zagrożenie!
Lodowe zaspy powstały nagle. Grad zasypał drogi, posesje i uprawy. Zamiast lata środek białej zimy

Lodowe zaspy powstały nagle. Grad zasypał drogi, posesje i uprawy. Zamiast lata środek białej zimy

Wracamy do przeglądu gwałtownych zjawisk burzowych związanych szczególnie z gradobiciami w Europie. Kolejne w tym miesiącu niezwykłe burze gradowe uderzyły tym razem na Węgrzech. W czasie nawałnicy spadło kilka cm gradu o średnicy do 2-4 cm. Powstały niewielkie zaspy lodowe, które pokryły drogi, parkingi, pola uprawne oraz chodniki i posesje. Mieszkańcy sięgnęli po łopaty do odśnieżania. Zamiast lata, warunki atmosferyczne przypominały środek zimy szczególnie w rejonie miejscowości Kisvarda.

Lodowe zaspy powstały po gradobiciu na Węgrzech w rejonie Kisvarda, 29 lipca 2023. Foto: FB Marton Róbertnek / MetFigyelo

Lodowe zaspy na Węgrzech w lipcu 2023, zamiast lata środek zimy, grad zasypał drogi, posesje i uprawy

Na licznych udostępnionych relacjach widać, że gradobicie było potężne w tym rejonie Węgier. Całe połacie parkingów i chodników, a także pól uprawnych zostały pokryte lodem w czasie burzy związanej z superkomórką. Natężenie opadów było ogromne, bo w kilkadziesiąt minut powstała kilkucentymetrowa warstwa lodu.

Burze z gradobiciami zanotowane w rejonie północno zachodnich Węgier, 29 lipca 2023. Dane: burze dzis

Burze gradowe zasypały drogi, pola i posesje na Węgrzech, lipiec 2023, zamiast lata środek białej zimy

Wygląda, jakby spadł śnieg, a to skutki opadów gradu - relacjonują mieszkańcy Węgier zaskoczeni przez uderzenie żywiołu. Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie wygląda często tegoroczne lato w wielu regionach Europy. Nagłe gradobicia zdarzają się w tym miesiącu niezwykle często.

Skutki potężnego gradobicia na Węgrzech w rejonie Kisvarda, 29 lipca 2023

Takie widoki w lipcu notowaliśmy również w Polsce, w tym szczególnie miejscami na obszarze Małopolski. Na szczęście najsilniejsze burze gradowe z największymi gradzinami omijały do tej pory nasz kraj. Zupełnie inaczej było szczególnie między północnymi Włochami, Słowenią po miejscami Bałkany i lokalnie Węgry. Od początku miesiąca, do 30 lipca w europejskiej bazie danych o trudnych warunkach pogodowych widnieje aż 3364 raporty o opadach większego gradu w rejonie Europy. W analogicznym okresie roku ubiegłego takich raportów było znacznie mniej, bo zaledwie 1448.

Skutki nawałnicy z gradobiciem na Węgrzech w pobliżu Kisvarda, 29 lipca 2023

Liczba burz gradowych w kończącym się lipcu jest więc ponad dwukrotnie większa od tych notowanych w rejonie Europy w zeszłym lipcu ubiegłego roku. Generalnie trend związany z burzami gradowymi jest nadal rosnący, a nawet w ostatnich latach przyspiesza. Mało tego, w tym roku padł rekord największej gradziny zanotowanej w historii obserwacji na obszarze naszego kontynentu. Aktualny rekord wynosi 19 cm średnicy i pochodzi z Włoch z gminy Pordenone.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 1 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy, 1 sierpnia 2023

Najbliższej doby burze w Europie wystąpią szczególnie miejscami na wschodzie, od Krajów Nadbałtyckich przez Ukrainę po Rumunię i Bułgarię, a także w Skandynawii oraz między Francją i północno zachodnimi Niemcami. Umiarkowane ryzyko burz gradowych obejmuje lokalnie szczególnie północne Włochy. W najbliższych dniach gwałtowność burz w Europie niosących grad będzie nieco mniejsza przez adwekcję chłodniejszego powietrza w głąb kontynentu. Częstszym zagrożeniem będą jednak miejscami ulewy z silnym wiatrem. Przejściowo w tym tygodniu burze będą się pojawiać także w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!