| |
Zagrożenie!
Lodowe kule zniszczyły uprawy. Grad rozbił szyby i wgniótł karoserię samochodów. Ludzie załamani gradobiciem z superkomórki

Lodowe kule zniszczyły uprawy. Grad rozbił szyby i wgniótł karoserię samochodów. Ludzie załamani gradobiciem z superkomórki

Trwa sezon na bardzo silne burze z nawałnicami niosącymi w Europie ulewy, gradobicia i powodzie błyskawiczne. Kolejnym krajem, który doświadczył w ostatnich dniach potężnych opadów gradu jest Macedonia Północna. W rejonie miejscowości Ochryda i Berowo superkomórka przyniosła duży grad o średnicy około 5-6 cm. Opady przypominały dosłowne bombardowanie kulami lodu. Grad zniszczył uprawy, rozbijał szyby w samochodach i wgniatał karoserię. Ludzie są załamani gradobiciem.

Burza gradowa spowodowała spore straty w Macedonii Północnej w rejonie Ochryda, 24 czerwca 2023. Foto: FB Dragana Veljanoska

Superkomórka przyniosła gradobicie w Macedonii Północnej, grad zniszczył uprawy, rozbijał szyby i wgniatał karoserię, czerwiec 2023

To kolejny kraj w Europie, który w czerwcu został dotknięty przez silne burze z gradem i ulewami. Po intensywnym gradobiciu doszło również do powodzi, gdyż kule lodowe zapychały kratki kanalizacyjne i deszcz nie miał możliwości odpływu. Średnica gradzin czasami miała wielkość włoskiego orzecha.

Potężne gradobicie w Macedonii Północnej w rejonie miejscowości Ochryda, 24 czerwca 2023

Grad spowodował duże straty szczególnie w uprawach drzew owocowych. Miejska sieć kanalizacyjna nie mogła pomieścić całej wody i niektóre ulice zostały zalane. Doszło więc również do powodzi błyskawicznej. Oprócz regionu Ochryda-Strusa, nawałnica z gradem i ulewą dotknęła także region Kiczewo.

Potężny grad spadł w Macedonii Północnej, czerwiec 2023

Olbrzymie wrażenie robi nagranie gradobicia na którym słychać potężne uderzenie gradzin. Kule lodowe dosłownie szatkują uprawy i uderzają seriami w blaszane pokrycia budynków. Natężenie opadów było na tyle duże by powodować rozbijanie szyb i wgniatanie karoserii w samochodach.

Skutki nawałnicy z ulewą i gradobiciem w Macedonii Północnej, czerwiec 2023

Silna burza po ulewnym deszczu i gradzie w Ochrydzie, Kiczewie i Peczewie przesunęła się także w kierunku Berowa, gdzie spadł ulewny deszcz i grad wielkości orzecha włoskiego.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 28 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy 28 czerwca 2023

Najbliższej doby na 28 czerwca ryzyko opadów dużego gradu i gradobić w Europie będzie znacznie ograniczone, głównie do rejonu między północnymi Włochami, południowo zachodnimi krańcami Austrii po Słowenię i północną Chorwację.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!