| |
Zagrożenie!
Linia zbieżności wiatru nad Polską. Uaktywnią się silne burze z ulewami i gradem. Zjawiska będą niebezpieczne

Linia zbieżności wiatru nad Polską. Uaktywnią się silne burze z ulewami i gradem. Zjawiska będą niebezpieczne

Na zdjęciach satelitarnych Polski obserwujemy wyraźne obszary linii zbieżności wiatru, które będą zapalnikiem do rozwoju gwałtownych i silnych burz. Zjawiska wystąpią miejscami, ale tam gdzie się pojawią przyniosą nawalne opady deszczu i lokalnie gradu, a także silne porywy wiatru. Zjawiska burzowe mogą być niebezpieczne. W krótkim czasie może spaść do 20-50 mm wody. To wystarczy, aby się pojawiły lokalne zalania i podtopienia. Sprawdźmy, gdzie jest burza i jakie są najnowsze prognozy burzowe dla Polski na najbliższa dobę z 30 czerwca na 1 lipca 2022.

Obszar wyraźnie widocznej linii zbieżności wiatru nad Polską. Dane satelitarne Eumetsat z godziny 12:05, 30 czerwca 2022

Linia zbieżności wiatru uaktywni silne burze w Polsce, gdzie jest burza 30 czerwca 2022

Burze powinny się uaktywnić szczególnie na obszarze od Opolszczyzny po Pomorze Gdańskie i Warmię oraz w rejonach podgórskich Małopolski, Podkarpacia i być może Śląska. Na tym obszarze kraju ryzyko burz jest największe. Strefę zbieżności wiatru widać również nad Lubelszczyzna, ale być może niedosyt wilgotności nie pozwoli na dalszy rozwój zachmurzenia kłębiastego i ewentualne burze ograniczą się do lokalnego wystąpienia. Sytuacja wymaga dalszego monitorowania rozwoju zjawisk atmosferycznych.

Prognoza burz dla Polski, 30.06/01.07

Prognoza burz dla Polski 30 czerwca / 1 lipca 2022, gdzie jest burza

Z uwagi na dużą zawartość wody w atmosferze, głównym zagrożeniem w czasie burz, będą silne opady deszczu. Całkowita suma opadów lokalnie może dochodzić do 20-50 mm. Miejscami burzom mogą towarzyszyć również silne porywy wiatru do 70-90 km/h oraz opad gradu o średnicy około 2-5 cm. Stosowną prognozę burzową wydał także IMGW. Jest ona zbliżona do naszej, z tym, że mamy tam większe prawdopodobieństwo burz na Śląsku oraz w Małopolsce.

Prognoza burz dla Polski według IMGW, 30 czerwca 2022

Zasięg opadów i burz możemy również sprawdzić na najnowszym wydaniu modelu ECMWF. Według tej prognozy istnieje faktyczne ryzyko rozwoju popołudniowych burz nad Polską.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, do godziny 17:00, 30 czerwca 2022

Gdzie wystąpią burze i nawałnice w Polsce, mapa opadów 30 czerwca 2022

Zalecamy śledzenie danych z radarów opadów szczególnie w godzinach popołudniowych. Wieczorem burze stopniowo powinny słabnąć i zanikać, aczkolwiek być może lokalnie w nocy utrzyma się jedna z burz na północy kraju. Kolejne silne burze pojawią się w Polsce już w piątek 1 lipca, ale o tym więcej w kolejnej naszej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!