| |
Zagrożenie!
Nad Bałtykiem coraz trudniej o świeżą rybę. Na wschodnim Bałtyku nadal będzie obowiązywał zakaz połowów dorszy

Nad Bałtykiem coraz trudniej o świeżą rybę. Na wschodnim Bałtyku nadal będzie obowiązywał zakaz połowów dorszy

Po kilkunastogodzinnych negacjach w Luksemburgu, ministrowie do spraw rybołówstwa uzgodnili limity połowowe na Morzu Bałtyckim. Polska jako jedyna wstrzymała się od głosu. Z ustaleń wynika, że na wschodnim Bałtyku, gdzie łowią głównie polscy rybacy, w przyszłym 2021 roku nadal będzie obowiązywał zakaz połowów dorszy. Z kolei przyłowy prowadzone przy okazji połowów innych gatunków ryb, zostały zmniejszone aż o 70% w porównaniu z tym rokiem. Według Polski tak duże redukcje nie dają możliwości prowadzenia pełnej działalności połowowej.

Zakaz połowów dorsza na wschodnim Bałtyku przedłużony na rok 2021

Limity połowów ryb na Morzu Bałtyckim, zakaz połowów dorszy

Ponadto Komisja Europejska nie proponuje niczego w zamian - żadnych środków ochronnych i rekompensat dla rybaków. Polska nie zgodziła się na zaproponowany kompromis, bo nie daje on możliwości gwarancji odbudowy stad dorsza i prowadzenia operacji połowowych. Brakuje konsekwencji w działaniach Komisji jeżeli chodzi o okresy ochronne i że nie jest ona skłonna zadeklarować wsparcia sektora, który ucierpi w związku z załamaniem stada dorsza wschodniego. Dla polskich rybaków jest to nie do przyjęcia.

Dodajmy, że dorsz bałtycki staje się coraz mniejszy z powodu błędnej polityki UE. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku średnia długość dorsza wynosiła 40 cm, a obecnie już tylko 30 cm. Jest to wynik prowadzonego rybołówstwa selektywnego, które w dłuższej perspektywie czasowej okazało się szkodliwe. Więcej w artykule. Krótko mówiąc, o świeżą rybę nad Bałtykiem będzie coraz trudniej.

Danie z dorszem staje się rarytasem

Limity połowów na Morzu Bałtyckim, zakaz połów dorszy na wschodnim Bałtyku w 2021 roku

Pozostałe kwoty połowowe zostały podwyższone w przypadku limitów dla dorszy na zachodnim Bałtyku o 5% w porównaniu z ubiegłym rokiem, również o 5% dla gładzic i 6% dla szprotów.

DobraPogoda24, KE


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!