| |
Zagrożenie!
Likwidacja zmiany czasu nie nastąpi w 2019 roku. Jest nowy termin

Likwidacja zmiany czasu nie nastąpi w 2019 roku. Jest nowy termin

Internetowa konsultacja wśród mieszkańców UE dała odpowiedź unijnym decydentom na zasadnicze pytanie - Europejczycy w większości chcą zlikwidowania zmiany czasu i pozostania przy letniej strefie czasowej.

W połowie września komisarz ds. Transportu Violeta Bulc ogłosiła, że UE wstrzyma dwukrotną zmianę zegarów na całym kontynencie w październiku 2019 roku. Wszystkie kraje UE muszą przesunąć zegarki o godzinę w ostatnią niedzielę marca. Po tym terminie państwa członkowskie UE będą mogły same zdecydować, czy pozostaną na stałe w okresie letnim, czy zimowym. Bulc dodała wówczas, że liczy iż państwa członkowskie i Parlament Europejski dotrzymają kroku "ambitnemu" harmonogramowi Komisji. Zwróciła również uwagę na potrzebę znalezienia konsensusu między państwami członkowskimi, aby uniknąć dezorientacji w zmianach czasowych.

Niestety, likwidacja zmiany czasu nie nastąpi tak szybko. Do rezygnacji z dwukrotnego w ciągu roku przestawiania zegarków nie dojdzie jesienią przyszłego roku jak chciała Komisja Europejska. Pojawił się nowy termin, to 1 kwietnia 2021 roku.

Zmiana czasu kiedy koniec

Ten temat był omawiany na spotkaniu unijnych ministrów transportu w Brukseli. - Z taką propozycją wyszła Austria, która kieruje obecnie pracami Unii Europejskiej. Większość państw zasygnalizowała, że mógłby być to dobry termin, ale to nie jest jeszcze ostateczna decyzja unijnych rządów - poinformowała Beata Płomecka - korespondentka Polskiego Radia z Brukseli.

W unijnej naradzie uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który powiedział, że najważniejsze jest, aby zharmonizować te decyzje z punktu widzenia interesów każdego z państw. "Żeby nie doprowadzono do tego, że będziemy mieli, przekraczając granicę taką mozaikę, jedziemy przez cztery państwa i w każdym z nich jest inna strefa czasowa" - dodał minister Adamczyk. Podkreślił, że celem jest zharmonizowanie działań, by była to decyzja korzystna dla obywateli i by nie komplikowała im życia. Dyskusja dotycząca likwidacji zmiany czasu będzie się jeszcze toczyć, bo różnic między unijnymi krajami nie udało się do tej pory wyeliminować. Na rezygnacji z przestawiania zegarów zależy państwom na północy i niektórym z Europy środkowej i wschodniej, ale już większość państw na południu chce utrzymania status quo.

DobraPogoda24, IAR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!