| |
Zagrożenie!
Liczne burze uaktywniają się nad Polską. Niosą grad i ulewny deszcz. Powstają trąby powietrzne

Liczne burze uaktywniają się nad Polską. Niosą grad i ulewny deszcz. Powstają trąby powietrzne

Zgodnie z wydaną prognozą, w ciągu dnia zaczęły się wypiętrzać rozproszone chmury kłębiaste, które w Polsce miejscami przyniosą burze, ulewny deszcz i lokalnie niewielki grad. W poniedziałek 30 maja umiarkowane ryzyko burz obejmuje, głównie zachodnią połowę kraju szczególnie północne, zachodnie i centralne dzielnice. Na tym obszarze występuje umiarkowana niestabilność atmosfery, która sprzyja inicjacji konwekcji. W rejonie burz może spaść do 5-25 mm wody, a punktowo również niewielki grad o średnicy do 2 cm. Spodziewany jest również miejscami silny wiatr, w porywach do 50-65 km/h. Detektory burzowe umożliwiają nam dokładne sprawdzanie gdzie jest burza.

Obszar na którym rozwija się liczna i rozproszona konwekcja z ryzykiem burz. Zdjęcie satelitarne Eumetsat z godziny 11:50

Liczne burze w Polsce, niosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr, gdzie jest burza 30 maja 2022

Burze do tej pory przyniosły grad m.in. w rejonie Koszalina. Zjawiska na ogół mają formę izolowanej konwekcji, lokalnie nieco bardziej zorganizowane. Powolny przepływ powietrza w atmosferze powoduje, że komórki burzowe przesuwają się dość wolno, a przez to lokalnie wystąpią ulewne opady deszczu.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00

Burze i ulewy w Polsce, 30 maja 2022, gdzie jest burza

Nad północno wschodnią Polską znajdują się opady wielkoskalowe związane z płytkim niżem, a na zachód i południowy zachód od centrum niżu w środowisku chwiejnego powietrza miejscami dochodzi do inicjacji burz. Wypiętrzone chmury kłębiaste tworzą lokalnie namiastki trąb powietrznych, czyli pod podstawą chmury występują zalążki lejów kondensacyjnych. Aktualnie nie mamy informacji, aby którykolwiek z nich zszedł na powierzchnie ziemi. Wczoraj 29.05 lej kondensacyjny był widoczny m.in. w województwie kujawsko-pomorskim, a dziś 30.05 w rejonie Żuław Wiślanych oraz w województwie lubuskim.

Tworząca się trąba powietrza w województwie lubuskim widoczna z miejscowości Cegłówka w kierunku Starego Strącza o godzinie 10:15. Zdjęcie nadesłał Miśko Piotr

Tworząca się trąba powietrza w województwie lubuskim, zdjęcia, 30 maja 2022

Zalążek trąby powietrznej tworzącej się w rejonie miejscowości Rychnowo Żuławskie w województwie pomorskim o godzinie 10:26. Zdjęcie nadesłał Artur Elminowski

Zalążek trąby powietrznej w Polsce w województwie pomorskim, 30 maja 2022

Zanotowane burze w Polsce do godziny 11:30, 30 maja 2022

Burze w Polsce, 30 maja 2022, gdzie grzmi i pada

Burze zgodnie z wydaną prognozą rozwijają się głównie w zachodniej, północnej i częściowo centralnej Polsce. Po południu nadal będą możliwe na tym obszarze w wielu regionach, dopiero z upływem wieczora oraz w pierwszej części nocy 30/31.05 wygasną.

Prognozowany obszar niestabilnej atmosfery w Polsce, do godziny 15:00, 30 maja 2022

Burze niosą grad i ulewny deszcz w Polsce, gdzie jest burza 30 maja 2022

Zalecamy, aby zasięg, natężenie i kierunek przemieszczania opadów i burz śledzić na żywo na danych z radarów opadów. Dzięki temu wiemy, gdzie pada i grzmi oraz, czy strefa tych opadów dotrze nad nasz rejon lub go ominie.

Prognoza burz dla Polski, 30 maja 2022

Prognoza burz dla Polski, 30 maja 2022

Na powyższej mapie burzowej opracowywanej raz na dobę w sezonie wiosenno-letnim wskazujemy regiony najbardziej narażone na burze wraz ze stopniem intensywności. Dzisiaj zjawiska nie powinny przekroczyć granicy 1 stopnia intensywności, dlatego nie został oficjalnie wydany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!