Liczne burze uaktywniają się nad Polską. Niosą grad i ulewny deszcz. Powstają trąby powietrzne
Zgodnie z wydaną prognozą, w ciągu dnia zaczęły się wypiętrzać rozproszone chmury kłębiaste, które w Polsce miejscami przyniosą burze, ulewny deszcz i lokalnie niewielki grad. W poniedziałek 30 maja umiarkowane ryzyko burz obejmuje, głównie zachodnią połowę kraju szczególnie północne, zachodnie i centralne dzielnice. Na tym obszarze występuje umiarkowana niestabilność atmosfery, która sprzyja inicjacji konwekcji. W rejonie burz może spaść do 5-25 mm wody, a punktowo również niewielki grad o średnicy do 2 cm. Spodziewany jest również miejscami silny wiatr, w porywach do 50-65 km/h. Detektory burzowe umożliwiają nam dokładne sprawdzanie gdzie jest burza.
Obszar na którym rozwija się liczna i rozproszona konwekcja z ryzykiem burz. Zdjęcie satelitarne Eumetsat z godziny 11:50
Burze do tej pory przyniosły grad m.in. w rejonie Koszalina. Zjawiska na ogół mają formę izolowanej konwekcji, lokalnie nieco bardziej zorganizowane. Powolny przepływ powietrza w atmosferze powoduje, że komórki burzowe przesuwają się dość wolno, a przez to lokalnie wystąpią ulewne opady deszczu.
Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00
Nad północno wschodnią Polską znajdują się opady wielkoskalowe związane z płytkim niżem, a na zachód i południowy zachód od centrum niżu w środowisku chwiejnego powietrza miejscami dochodzi do inicjacji burz. Wypiętrzone chmury kłębiaste tworzą lokalnie namiastki trąb powietrznych, czyli pod podstawą chmury występują zalążki lejów kondensacyjnych. Aktualnie nie mamy informacji, aby którykolwiek z nich zszedł na powierzchnie ziemi. Wczoraj 29.05 lej kondensacyjny był widoczny m.in. w województwie kujawsko-pomorskim, a dziś 30.05 w rejonie Żuław Wiślanych oraz w województwie lubuskim.
Tworząca się trąba powietrza w województwie lubuskim widoczna z miejscowości Cegłówka w kierunku Starego Strącza o godzinie 10:15. Zdjęcie nadesłał Miśko Piotr
Zalążek trąby powietrznej tworzącej się w rejonie miejscowości Rychnowo Żuławskie w województwie pomorskim o godzinie 10:26. Zdjęcie nadesłał Artur Elminowski
Zanotowane burze w Polsce do godziny 11:30, 30 maja 2022
Burze zgodnie z wydaną prognozą rozwijają się głównie w zachodniej, północnej i częściowo centralnej Polsce. Po południu nadal będą możliwe na tym obszarze w wielu regionach, dopiero z upływem wieczora oraz w pierwszej części nocy 30/31.05 wygasną.
Prognozowany obszar niestabilnej atmosfery w Polsce, do godziny 15:00, 30 maja 2022
Zalecamy, aby zasięg, natężenie i kierunek przemieszczania opadów i burz śledzić na żywo na danych z radarów opadów. Dzięki temu wiemy, gdzie pada i grzmi oraz, czy strefa tych opadów dotrze nad nasz rejon lub go ominie.
Prognoza burz dla Polski, 30 maja 2022
Na powyższej mapie burzowej opracowywanej raz na dobę w sezonie wiosenno-letnim wskazujemy regiony najbardziej narażone na burze wraz ze stopniem intensywności. Dzisiaj zjawiska nie powinny przekroczyć granicy 1 stopnia intensywności, dlatego nie został oficjalnie wydany.
DobraPogoda24.pl