| |
Zagrożenie!
Letnie temperatury załamią Polaków. Śnieg spadnie w tym regionie. Ochłodzenie sięgnie z północy

Letnie temperatury załamią Polaków. Śnieg spadnie w tym regionie. Ochłodzenie sięgnie z północy

Rozpoczęła się druga połowa lata, która w połowie tygodnia bardzo rozczaruje Polaków pod względem temperatury. Zamiast kolejnej fali upałów, słońca i czasami przelotnych burz z deszczem, to z północy nadciągnie ochłodzenie związane z adwekcją powietrza arktycznego. Temperatura maksymalna na południu kraju w rejonie opadów spadnie do zaledwie 11-14 st. C., a w wysokich Tatrach popada śnieg. Warunki turystyczne będą fatalne. Na szlakach zrobi się bardzo ślisko. Ochłodzenie nie będzie jednak długotrwałe.

Silne ochłodzenie nasunie się z północy. Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, 26 lipca 2023

Silne ochłodzenie sięgnie Polski, letnie temperatury rozczarują Polaków, w Tatrach spadnie śnieg, 26 lipca 2023

Za pofalowanym chłodnym frontem atmosferycznym w ciągu najbliższej doby szczególnie do zachodniej i centralnej Europy dotrze silne ochłodzenie. Będzie to konsekwencja skierowania z północy przez układy niżowe znad Skandynawii chłodnego powietrza arktycznego w głąb Europy. Temperatury w godzinach popołudniowych miejscami będą nawet o 4-10 st. C. niższe od średniej dla tej pory roku.

Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza napływającego do Polski na przykładzie Warszawy, 26 lipca 2023

Ochłodzenie sięgnie Polski, temperatury w lipcu 2023 rozczarują Polaków, śnieg spadnie w Tatrach

Powietrze w dolnej troposferze określone czerwonym kolorem, napłynie bezpośrednio z Arktyki. Temperatury mocno rozczarują urlopowiczów w środę 26 lipca szczególnie w rejonie opadów przesuwających się przez południowe dzielnice na wschód kraju. Temperatury sięgną 11-14 st. C., a jeszcze kilka dni temu na tym obszarze notowano upał z temperaturą nieco ponad 30 st. C. Przeżyjemy więc dosłowny szok termiczny.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 26 lipca 2023

Silne ochłodzenie, letnie temperatury rozczarują, śnieg spadnie w górach, 26 lipca 2023

Z upływem dnia chłodne powietrze rozleje się po Polsce. Na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli około 1500 m nad poziomem morza, temperatura spadnie do zaledwie 6-7 st. C. W górach zrobi się więc zimno, a w wyższych partiach zacznie padać deszcz ze śniegiem i śnieg. Białe krajobrazy w Tatrach będą możliwe w trakcie późnego popołudnia, wieczoru i nocy na 27 lipca, od około 2 tysięcy metrów i wyżej. Na Rysach, czy Gerlachu może spaść wtedy co najmniej kilka cm śniegu.

Prognozowana temperatury w Polsce na wysokości 1,5 km o godzinie 23:00, 26 lipca 2023

Silne letnie ochłodzenie w Polsce, śnieg spadnie w Tatrach, 26 lipca 2023

Temperatura odczuwalna w wysokich Tatrach po uwzględnieniu wilgotności powietrza i porywów wiatru może wtedy spaść do około -12/-7 st. C. Głębokie ochłodzenie nie będzie jednak długotrwałe, bo już od najbliższego weekendu 29-30 lipca ponownie cieplej zrobi się także w górach. Na szczytach temperatury z przewidywanych -2/7 st. C. między 26-27 lipca, wzrosną do około 7-12 st. C. Na nizinach w głębi kraju również ponownie będzie ciepło, a nawet gorąco, bo temperatury maksymalne będą na poziomie około 22-28 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Łys

,,zamiast kolejnej fali upałów’’. Ja się pytam: kiedy te fale były ! W Krakowie tego lata były ze trzy dni blisko 30*C ,a tak to wiatr i max najwyższa dzienna to 23 *C i zimnica,wiatr wieczorami !!!

26 lipiec 2023 - 10:30
Odpowiedz
Chałabała

Najlepsza jest ta skala gdzie powyżej 15*C juz na czerwono mapka, powyżej 10 na żółto. Wiadomo , globalne ocieplenie musi jakos sie prezentowac

26 lipiec 2023 - 18:34
Odpowiedz
Norbi

Jakie fale upałów... te lato jest aktualnie jedne z chłodniejszych w ostatnich latach. Widze to po roślinach w ogrodzie pierwszy raz od dawna nie mam problemow z przypalonymi liscmi oraz przesuszona glebą latem.Zobaczymy jak sierpień.

26 lipiec 2023 - 21:15
Odpowiedz