| |
Zagrożenie!
Trudne warunki w górach. W Tatrach zeszła lawina i zasypała 2 narciarzy

Trudne warunki w górach. W Tatrach zeszła lawina i zasypała 2 narciarzy

Bardzo trudne warunki panują w polskich górach. Zarówno ratownicy tatrzańskiego TOPR, jak również bieszczadzkiego oddziału GOPR odradzają wyjście w góry. W wyższych partiach gór obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna wynosi, od 30, do 90 centymetrów w Bieszczadach i do 100-135 cm w Tatrach. Miejscami zaspy dochodzą do 130 - 160 centymetrów. Na szczytach jest kilka stopni mrozu i wieje silny wiatr. Na Kasprowym Wierchu porywy wiatru osiągają dziś 30 stycznia 2021 blisko 110 km/h. Ponadto zawieje i zamiecie śnieżne skutecznie ograniczają widzialność.

Lawina zeszła w Tatrach. Pod śniegiem znalazły się 2 osoby, 30 stycznia 2021

Lawina w Tatrach, pod śniegiem 2 osoby, 30 stycznia 2021

W rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego zeszła lawina, pod którą znalazły się dwie osoby. Na miejsce skierowano kilkudziesięciu ratowników oraz śmigłowiec.

Porywy wiatru notowane na Kasprowym Wierchu, 30 stycznia 2021. Dane: IMGW

Lawina w Tatrach, ile śniegu leży w Bieszczadach i Tatrach, 30 stycznia 2021

Ostatecznie Śmigłowiec TOPR ewakuował dwie osoby z rejonu zejścia lawiny w Tatrach. Po wylądowaniu, 2 poszkodowane osoby wyszły ze śmigłowca o własnych siłach.

Śmigłowiec TOPR z ratownikami wyrusza w rejon zejścia lawiny w Tatrach

Warunki atmosferyczne w czasie prowadzonej akcji były bardzo trudne. Lądowanie śmigłowca TOPR na polanie w Kościelisku, 30 stycznia 2021

Poruszanie się w wysokich Tatrach bez odpowiedniego sprzętu jest obecnie niemożliwe. Trzeba mieć ze sobą raki, czekan, kast i zestaw lawinowy, w tym detektor, sondę i łopatę. Szlaki do wysokości schronisk są przetarte.

DobraPogoda24, TOPR, GOPR, IMGW, Tygodnik Podhalański


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!